5 pomysłów jak urozmaicić kuchenne wnętrze

Kuchnia zwana jest sercem każdego domu. To tam zazwyczaj przygotowuje się i spożywa rodzinne posiłki, spędza się czas ze znajomymi i urządza gorące dyskusje. Pomieszczenie to powinno zatem spełniać funkcje praktyczne oraz estetyczne. Możliwe, że wygląd twojej kuchni już cię nudzi i nie zadowala lub po prostu czujesz, że przyszedł czas na zmiany. Co w tej sytuacji zrobić? Poniżej prezentujemy kilka prostych, acz bardzo efektywnych pomysłów na to, jak urozmaicić kuchenne wnętrze.

Aranżacja kuchni – od czego zacząć?

Po pierwsze, potrzebna jest pewna koncepcja, choćby i podstawowa. Trzeba przy tym przemyśleć, co się już nie podoba i powinno zostać zmienione. A może jakiegoś elementu brakuje? Kuchnia powinna odzwierciedlać charakter i potrzeby właściciela, więc zamiast skupiać się na najnowszych trendach aranżacyjnych, lepiej jest spojrzeć na swoją kuchnię z szerszej perspektywy i obmyślić, co mogłoby sprawić, że będzie się z niej zadowolonym.

Pomysły powinny być dostosowane między innymi do wielkości pomieszczenia, a także możliwości przestrzennych, jakie daje. Jeśli twojej wizji wciąż czegoś brakuje – spójrz na nasze propozycje, może przypadną do gustu.

1. Zmiana oświetlenia

Oświetlenie to bardzo ważny element każdej kuchni. Bez dobrego światła nie jesteśmy w stanie odpowiednio korzystać z pomieszczenia. Każda kuchnia powinna mieć kilka źródeł światła. Najlepsze jest światło naturalne, padające z okna, jednak nie ono jedyne odpowiada za poziom jasności. Pomieszczenie dzielimy na kilka stref i na ich podstawie urozmaicamy źródła światła o oświetlenie centralne, dekoracyjne oraz zadaniowe.

2. Zmiana kolorów frontów szafek

Czasem tak drobna zmiana jak nadanie szafkom innego koloru może całkowicie zmienić odbiór kuchni. Umeblowanie wcale nie musi być monochromatyczne, w stonowanych barwach, zwłaszcza bieli czy beżu. Może warto zaszaleć i nadać kuchni jakiegoś wyraźnego, soczystego koloru? Dobrym pomysłem może być także zastosowanie na szafkach wzorów, nadających wnętrzu kuchennemu nowego charakteru.

3. Zakup roślin

Zieleń powinna być obecna w każdym domu. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Rośliny w procesie fotosyntezy produkują tlen oraz zwiększają wilgotność powietrza i oczyszczają je. Wpływają także na motywację oraz produktywność osób przebywających w pobliżu. Jeśli przykładowo masz dzieci, które nie rwą się do nauki, zakupienie kilku roślinek może odmienić ich podejście! Ponadto rośliny wpływają na samopoczucie domowników – dbanie o nie poprawia nastrój, a także pozwala na zacieśnianie więzi rodzinnych. Umiejscowienie nowych roślin w kuchni sprawi, że nabierze ona ciekawych walorów i nada miejscu jeszcze większej przytulności.

4. Szklane panele 3D

Szklane panele kuchenne to częsty wybór w przypadku aranżacji wnętrza kuchennego. Montuje się je zazwyczaj przy płycie indukcyjnej, kuchence elektrycznej lub gazowej w celu ochrony ściany przed zabrudzeniem. Takie panele są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć je szmatką, by były z powrotem lśniące. Natomiast panele z trójwymiarowym wzorem czy grafiką dodatkowo przyciągają wzrok i budzą zachwyt. Mogą zostać dopasowane zgodnie z przyjętą konwencją stylu wnętrza kuchni. Możliwe jest zamontowanie szklanych paneli w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, hi-tech czy wielu innych. Jedyne, co ogranicza w takich projektach to powierzchnia oraz wyobraźnia.

5. Oryginalne akcesoria kuchenne

Nic tak nie nadaje powiewu świeżości w kuchni jak nowe gadżety i akcesoria, zwłaszcza te rzadziej spotykane w polskich wnętrzach. Poczynając od ciekawych, nowoczesnych sprzętów takich jak młynek do masła, maszynka do pierogów czy zestaw do kiszenia, poprzez urocze zaparzaczki do herbat w kształcie kotów czy dinozaurów na gaśnicy kuchennej kończąc. Akcesoria kuchenne wcale nie muszą być kiczowate czy pospolite. Odpowiednie dobranie do aranżacji swojej kuchni to klucz do sukcesu. Istnieje wiele przydatnych gadżetów, o których mało kto słyszał lub nawet wiedział. Jeśli chcesz wywrzeć wrażenie na gościach, może skusisz się na zakup formy do burgerów, zestawu do krojenia ananasa lub suszarki do makaronu? Każdy z tych przedmiotów jest nie tylko wysoce funkcjonalny, ale i intrygujący.