Budowa domu parterowego – czy to się opłaca?

dom parterowy

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się domy parterowe. Wynika to z wielu cech, które posiadają te budynki. Warto się jednak przyjrzeć, Jakie są ich cechy? Kiedy budowa domu parterowego się opłaca?

Po odpowiedzeniu na te pytania i przekonaniu się do tego typu budynku warto jeszcze dowiedzieć się, Gdzie można kupić najlepsze gotowe projekty?

Czym dokładnie jest dom parterowy

W najprostszym tego słowa znaczeniu dom parterowy, to po prostu dom bez schodów.

Zalety domu parterowego

Dom parterowy ma wiele niezauważalnych na pierwszy rzut oka zalet o to niektóre z nich:

Komfort i bezpieczeństwo

Pierwszą dość oczywistą zaletą domu parterowegobrak schodów. Tak, stwarza to ogromny komfort szczególnie na rzecz ludzi starszych, dla których wdrapywanie się kilka razy dziennie po schodach może stanowić kłopot. Oczywiście ta zasada działa wobec wszystkich domowników.

Warto jeszcze wyróżnić aspekt bezpieczeństwa najmniejszych dzieci. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, że dziecko może wbiegać po schodach i po prostu się przewrócić. W domu parterowym nie ma takiego ryzyka.

Łatwiejsze modyfikacje wnętrza

Mając do umeblowania tylko jedną kondygnację, dużo łatwiej dokonać wymiany mebli, wystroju. Wniesienie sporej wielkości narożnika na parter, jest dużo łatwiejsze, niż targanie go na piętro.

Kontakt z Naturą

Odpowiednio zaprojektowany dom parterowy umożliwia świetny kontakt z naturą. Jedynym, o co trzeba zadbać to odpowiedni plan domu. Projektant musi uwzględnić mnóstwo dużych balkonowych okien, nie tylko przy wejściu na taras, ale i w kuchni, czy sypialni. Oprócz poprawienia kontaktu z przyrodą cały budynek nagle stanie się lepiej nasłoneczniony.

projekt domu parterowego

Dom parterowy, a wybór działki

Duży wpływ na to, czy opłaca się budować dom parterowy, ma wielkość i kształt działki. Nie każdy kawałek ziemi spełnia odpowiednie warunki takie jak m.in.:

  • Ukształtowanie Terenu — Jeżeli działka jest zbyt wyboista, posiada za duże spadki, jak i górki to budowa domu parterowego jest nieefektywne, a nawet czasami niemożliwa.
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego — Są tam opisane wytyczne, które musi spełniać budynek. Po zapoznaniu może się okazać, że przedstawione tam zasady, są niezgodne z ideą domu parterowego.
  • Zbyt Mała Działka — dom parterowy to tylko jedno piętro. Więc aby istniał sens budowania takiego budynku, potrzebuje on przestrzeni. Im działka większa, tym lepiej.
  • Sąsiedztwo — Jeżeli w bliskiej okolicy od działki znajduje się dużo budynków dwu lub więcej kondygnacyjnych, to będą one zaciemniać i przytłaczać wybudowany dom parterowy.

Kształt domu parterowego

Oświetlenie domu parterowego nie powinno stwarzać kłopotów, pod warunkiem, że dom nie będzie za duży. W momencie, gdy powierzchnia domu przekracza 150 m2, to zaczynają się problemy. Wówczas może wystąpić problem z oświetleniem centralnej części budynku. Jednak istnieje na to rozwiązanie. Obecnie można skorzystać z projektów domów o kształcie litery H, T, czy U. Taki kształt domu gwarantuje świetne naświetlenie, a także niekonwencjonalny i nowoczesny wygląd.

Coraz bardziej popularną opcją stają się również domy atrialne, czyli takie z wewnętrznym ogródkiem, który przypomina coś na wzór dziedzińca. Tego rodzaju zagospodarowanie sprawia, że dom staje się unikalny i posiada atrium, czyli wewnętrzne patio, ogród, co daje duże możliwości relaksu.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena jest uzależniona od lokalizacji, ceny działki, a także standardu domu.

Jednak pierwszym krokiem na drodze do budowy domu parterowego jest zamówienie gotowego projektu lub samodzielne zaprojektowanie planu domu.

dom piętrowy

Gdzie można kupić gotowe projekty domów parterowych?

Analizując obecne trendy, a także opinie klientów, to najlepszym miejscem na zakup gotowego projektu domu parterowego jest AJR — Studio Architektury.

Studio położone we Wrocławiu, ma bardzo szeroką ofertę, a także zespół specjalistów, którzy wkładają całą swoją wiedzę i umiejętności w każdy pojedynczy projekt.

Budowa domu parterowego ma mnóstwo zalet. Jednak istnieje parę czynników, które trzeba przeanalizować przed rozpoczęciem inwestycji. Warto pamiętać również o pierwszym, najważniejszym kroku, czyli zapewnieniu projektu domu.