Czy dom szeregowy jest dla Ciebie? a może bliźniak czy dom wolnostojący?

nowy dom - przeprowadzka

Zmęczeni wyczerpującą pracą, codzienną gonitwą i nieustannym stresem marzymy o domu z ogrodem, w którym będziemy mogli odpocząć od codziennych obowiązków, hałasu i zgiełku dużego miasta, a dzieciom zorganizować plac zabaw. Decydując się na budowę domu, musimy wybrać, czy ma to być budynek wolnostojący, w zabudowie szeregowej, czy bliźniak.  Każdy z nich posiada zalety i wady, dlatego przed decyzją o wyborze jednego z nich należy rozważyć plusy i minusy dokonanego wyboru.

Dom w zabudowie szeregowej

Dom w zabudowie szeregowej jest zdecydowanie tańszy niż wolnostojący. Zwykle są to jednopiętrowe lub dwupiętrowe budynki, przylegające do siebie ścianami z sąsiednimi domami, z czego wynika niższy koszt ich budowy, do czego przyczynia się także mniejsza działka oraz liczba okien, które przecież nie należą do najtańszych.

Jego zaletą są także nie najwyższe koszty eksploatacji, wynikające ze wspólnych śmietników, korzystania z miejskiego ogrzewania i wodociągu oraz uzbrojenia sieciowego. Plusem zakupu szeregowcajest jego niższa cena od mieszkania o tej samej powierzchni, a także możliwość posiadania części rekreacyjnej, co jest niezwykle ważne nie tylko dla rodzin z dziećmi oraz niewielkiego ogródka, który nie wymaga prac szczególnie obciążających właściciela.

Strefa relaksu jest idealnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców zmęczonych codziennymi obowiązkami. Zaletą domu w zabudowie szeregowej jest również zapewnienie przez inwestora miejsca postojowego, a także garażu. Zwykle w projekcie, co jest niezwykle istotne dla funkcjonalności budynku, uwzględnia się strefę dzienną i nocną. Inwestorzy na etapie projektu dbają o estetyczną i nowoczesną architekturę budynków oraz przestrzeń wokół nich, zagospodarowaną trawnikami, klombami kwiatowymi, drzewami, a także ozaopatrzenie w oświetlenie dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom domów w zabudowie szeregowej.

Zakup takiej nieruchomości ma również swoje wady. Jedną z nich jest konieczność respektowania zasad funkcjonowania z sąsiadami oraz brak wpływu na architekturę budynku, rozkład pomieszczeń i jego elewację. Domy szeregowe zwykle są atrakcyjnie zlokalizowane niedaleko centrów miejskich, co związane jest z rozwiniętą wokół nich infrastrukturą. Nie brak tu sklepów, przedszkoli, szkół, przychodni lekarskich. Dobra sieć komunikacyjna umożliwia szybkie przemieszczanie się do centrum miasta.

Domy w zabudowie szeregowej na osiedlu Cicha Dolina w Wilanowie

Przykładem tego rodzaju osiedla szeregowców jest Cicha Dolina w Wilanowie, oddalona dziesięć kilometrów od centrum Warszawy, a jednocześnie położona w cichym i spokojnym miejscu w otoczeniu natury, z wygodnym i bez korków dojazdem do centrum miasta. Przytulne osiedle zapewnia relaks i komfortowe warunki w 58 domach jednorodzinnych, tworzących 16 budynków na sprzedaż, składających się z trzech lub pięciu segmentów.

dom szeregowy - jasny pokój

Inwestor dla wygody mieszkańców przewidział miejsca postojowe przed domami i garaż. Bezpieczeństwo i estetykę budynków zapewnia elewacja utrzymana w jasnych kolorach z wykorzystaniem tynku silikonowego oraz wysokiej jakości okna i drzwi wejściowe. Szerokie drzwi tarasowe prowadzą do przydomowego ogrodu. Inwestor wykańcza domy na osiedlu Cicha Dolina w Wilanowie do stanu deweloperskiego lub z całkowitym wykończeniem pomieszczeń, zgodnie z życzeniem klienta.

Dom wolnostojący

Domy wolnostojące zapewniają swoim właścicielom najbardziej komfortowe warunki, gdyż dają one największe poczucie prywatności, dużą przestrzeń zarówno  w zakresie metrażu jak i ogrodu, a także taras i część rekreacyjną.  W tego typu budynku wszystko jest zaplanowane z myślą o funkcjonalności i przyszłych mieszkańcach oraz ich oczekiwaniach. Zalety domu wolnostojącego przyczyniają się do jego podstawowej wady, czyli dużego kosztu realizacji przedsięwzięcia.

Są one zdecydowanie droższe od szeregowców i bliźniaków i to zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i utrzymanie. Wadą domów wolnostojących jest lokalizacja najczęściej na peryferiach miast lub w ogóle poza aglomeracją miejską, co może zmuszać ich mieszkańców do zaplanowania dłuższego dojazdu do pracy. Brak sąsiadów może być także uciążliwy z powodu mniejszego poczucia bezpieczeństwa, choć dla zwolenników prywatności nie będzie to miało szczególnego znaczenia.

Dom bliźniak

Dom bliźniak zapewnia swoim mieszkańcom dużą przestrzeń ogrodu i części rekreacyjnej, jednak muszą oni liczyć się z obecnością sąsiadów, co ogranicza w pewnym stopniu ich prywatność.

Niezwykle ważną sprawą jest zaplanowanie przez architekta wejść do budynków i tarasów. Powinny się one znajdować w maksymalnej odległości od siebie, najlepiej po przeciwległych stronach bliźniaka. Zaletą domu w takiej zabudowie są niższe koszty budowy, wynikające ze współdzielenia z sąsiadami jednej ściany, a co za tym idzie niższe koszty ogrzewania budynku. Niższa cena takiego domu łączy się także z mniejszą powierzchnią działki, na której zbudowano bliźniak. Poza tym podczas nieobecności mieszkańców domu życzliwy sąsiad przypilnuje nieruchomości.

Wybór odpowiedniego domu w zabudowie szeregowej, bliźniaka, czy wolnostojącego zależy od preferencji jego przyszłych mieszkańców.