Czy ogrzewanie gazem płynnym jest obecnie opłacalne?

Jak ogrzewać gazem płynnym

Nie jest tajemnicą, że to jak ogrzewamy dom ma ogromny wpływ na nasze wydatki. Modernizacja systemu grzewczego może przekształcić nasz dom w znacznie bardziej energooszczędne środowisko. Co więcej, przejście na system grzewczy wymagający niewielkiej konserwacji oznacza mniej czasu na martwienie się o kocioł i więcej czasu dla rodziny.

Ogrzewanie naszego domu płynnym gazem

Gaz płynny to inaczej LPG. Może być to propan, butan lub mieszanka tych gazów. Skład chemiczny jest zazwyczaj podobny do gazu ziemnego. Powinniśmy jednak pamiętać, że różne produkty mogą nazywać się tak samo, ale nie mieć takich samych parametrów.

Propan i butan mają inne właściwości chemiczne. Propan techniczny to produkt, który składa się z minimum 90% propanu. Posiada on niższy punkt wrzenia od butanu. Oznacza to, że ze stanu ciekłego w lotny przechodzi w bardzo niskich temperaturach. Jest to o tyle korzystne, że ciągłość ogrzewania jest zachowana nawet w czasie najcięższych zim.

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania gazem płynnym

Płynny gaz jest bardzo wydajnym źródłem energii. W porównaniu z niektórymi paliwami stałymi z jednego kilograma paliwa możemy uzyskać dwa razy więcej ciepła.

Co więcej możemy to paliwo stosować bardzo wszechstronnie. Możemy używać go do przygotowania ciepłej wody użytkowej, gotowania, jako paliwa do agregatów prądotwórczych czy do zasilania kominków gazowych.

Pamiętajmy też, że nasz czas to również pieniądz. System LPG jest bezobsługowy, więc możemy poświęcić zyskany czas na rozwój naszej firmy lub spędzenie czasu z rodziną.

Wygoda ogrzewania domu gazem płynnym

Po podłączeniu gazu instalacja może być wykorzystywana bez konieczności wykonywania prac adaptacyjnych. Jest bardzo prosta w montażu. System nie wymaga regulacji kotłów, sprzątania, usuwania odpadów czy dorzucania paliwa. Po tym jak raz napełnimy zbiornik nie musimy się o nic martwić. Nie ma żadnej sadzy ani popiołu, które musimy wynosić. Zazwyczaj wystarczy dwa razy w roku napełnić zbiornik.

To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które pracują i często przebywają przez dłuższy czas poza domem. Dzięki temu, że cały system jest bezobsługowy możemy spokojnie liczyć na to, że kiedy wrócimy do domu po wielu godzinach nie zgaśnie nam w piecu i wciąż będzie ciepło.

Ekologia gazu płynnego

Gaz płynny to ekologiczne rozwiązanie

Co roku coraz głośniej mówi się o smogu i zanieczyszczeniu powietrza. Wywołuje ono wiele poważnych schorzeń, jak chociażby Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, która jest nieuleczalna, a nawet raka. Z tego powodu coraz więcej osób chce zadbać o ekologię w swoim domu, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Zwłaszcza, że ogrzewanie naszych domów wpływa znacząco na jakość powietrza. Widać to po stężeniu szkodliwych pyłów w okresie grzewczym. W niektórych rejonach Polski jest ono nawet dwudziestokrotnie większe niż latem i wiosną. To efekt działania przestarzałych systemów grzewczych. Pamiętajmy też, że emisja szkodliwych substancji jest ograniczana przez regulacje prawne.

Propan i butan to nietoksyczne, czyste chemicznie gazy. Mają prostą budowę molekularną, jednorodną strukturę, a ich spalanie skutkuje znacznie mniejszą emisją szkodliwych substancji. Palenie płynnym gazem emituje 20% mniej dwutlenku węgla niż olejem opałowym i o połowę mniej niż węglem.

Kto może ogrzewać dom płynnym gazem?

Płynnym gazem możemy ogrzewać nasz dom nawet jeżeli nie mamy dostępu do gazu ziemnego, dzięki trwałym i mało kosztownym zbiornikom na to paliwo, jakie może nam dostarczyć firma Chem-Line. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają dostępu do sieci gazociągowej. Musimy jednak ustalić czy nasza działka jest odpowiednia, by zainstalować na niej zbiornik. Przepisy prawne regulują jej oddalenie od domów mieszkalnych, dróg, studzienek, ogrodzeń czy linii energetycznych.

W tym momencie musimy zastanowić się czym chcemy ogrzewać nasz dom. Jeżeli zdecydujemy się na czysty propan to możemy wybrać zbiornik nadziemny i podziemny. Jednak przy mieszaninie propan/butan zbiornik musi być podziemny, czyli przykryty minimum półmetrową warstwą gruntu.

Zazwyczaj w domu jednorodzinnym wystarcza zbiornik na gaz płynny o pojemności 2700 litrów i przyłącze dostarczające gaz do domu.

Ogrzewanie płynnym gazem to świetne rozwiązanie dla wszystkich: jest bardziej opłacalne niż wykorzystanie innych paliw, niezwykle wygodne, ekologiczne i dostępne prawie dla każdego.