Czym charakteryzuje się dobry koc wełniany?

ciepły koc

Podczas chłodnych dni i wieczorów, idealnym przyjacielem będzie kubek ciepłej herbaty oraz przyjemny w dotyku koc wełniany. Zagwarantuje on ciepło oraz komfort nie tylko jesienią i zimą, ale także podczas burzowych wieczorów latem czy w trakcie chłodnych początków wiosny. Jaki koc z wełny wybrać, aby mieć pewność, że sprawdzi się on o każdej porze roku i jednocześnie będzie bardzo delikatny i miękki? Na co zwracać uwagę podczas zakupu i dlaczego koc wełniany będzie lepszym rozwiązaniem niż pledy z innego materiału? Sprawdź poniższe informacje i dowiedz się, jak znaleźć dla siebie idealny koc na chłodne wieczory, który zagwarantuje Ci komfort i ciepło.

Różne rodzaje wełny, różne właściwości

Koce wełniane cieszą się ogromną popularnością ze względu na szeroki wybór wzorów, rozmiarów i kolorów oraz ze względu na swoje właściwości. Tego typu koce są bardzo ciepłe i miękkie. Delikatnie otulają, dając uczucie przyjemnego ciepła i komfortu. Dużą zaletą wełnianych koców jest ich elegancki design. Prezentują się one o wiele bardziej stylowo niż inne pledy i kocyki, wykonane na przykład z polaru lub ze sztucznych tkanin, które dodatkowo nie są tak przyjemne w dotyku, jak prawdziwa wełna.

Dzięki temu taki elegancki koc wełniany będzie nie tylko idealny do otulania się podczas jesiennych wieczorów z ulubioną książką lub chłodnych poranków, ale również estetyczną dekoracją w salonie lub sypialni, którą można bez obaw położyć na łóżku lub na fotelu. Koce wełniane mogą być wykonane z różnych gatunków wełny, pochodzącej od różnych zwierząt.

Wełna na koce pozyskiwana jest ze strzyżenia zwierząt i ich gęstego, ciepłego runa. Dostępna jest wełna owcza, która jest jedną z najbardziej popularnych oraz wiele innych gatunków. Między innymi wełna lamia, która pozyskiwana jest z alpak, wełna wielbłądzia, kozia oraz królicza. Każdy z tych gatunków dzieli się na różne rodzaje, ze względu na różne rasy. Producenci wełnianych koców najbardziej polecają modele wykonane z wełny pochodzącej od merynosów, czyli australijskich owiec, a także od kaszmirskich kóz i alpak, ponieważ jest ona najbardziej delikatna i przyjemna w dotyku, a także ma wiele wyjątkowych właściwości, które pozytywnie wpływają na cały ludzki organizm.

Wełniane pledy i koce wykonane ze stuprocentowo naturalnych materiałów, bez sztucznych domieszek, nie tylko ogrzewają ciało człowieka, ale także działają kojąco na stany zapalne, skutki zmian stanów zwyrodnieniowych i łagodzą problemy z kręgosłupem i nerkami. Dodatkowo w naturalny sposób neutralizują jony dodatnie, które obniżają samopoczucie oraz mogą powodować migrenowe bóle głowy.

Dlaczego warto postawić na naturalną wełnę?

Koce wykonane z wełny charakteryzują się miękkością oraz doskonałą przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu tego typu koce doskonale sprawdzają się na każdą porę roku. Nie prowadzą do zapocenia organizmu i pozwalają mu na swobodne oddychanie. Dzięki temu będą nie tylko idealnym towarzyszem podczas zimowych nocy i jesiennych wieczorów, ale sprawdzą się również latem. W zimne dni ocieplą organizm i zadbają, aby jego temperatura nie spadała, a z kolei, gdy będzie bardzo ciepło, to naprawdę skutecznie chronią organizm przed przegrzaniem.

wełniany koc

Takie właściwości posiadają tylko wełniane pledy wysokiej jakości, wykonane z naprawdę wysokogatunkowych materiałów, które zostały odpowiednio wyczesane i przygotowane do produkcji koców. Starannie wykonane produkty tego typu przez długie lata będą świetnie wyglądać, gdyż są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy zniszczenia. Prezentują się o wiele bardziej stylowo niż koce polarowe lub z innych sztucznych tkanin i dodatkowo mają o wiele lepszy wpływ na ludzki organizm, a także znacznie mniej się elektryzują.

Wykonane z naturalnej wełny koce są delikatne i przyjemne. Aby zachować ich właściwości niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Tego typu pledy należy prać w specjalnych środkach do wełny, najlepiej w płynie. Dbają one o zachowanie prawidłowej faktury włókien oraz nie naruszają splotu wełnianego koca.

Najlepsza temperatura wody do prania rzeczy wełnianych wynosi 30 stopni. Należy pamiętać, że wełna jest materiałem bardzo chłonnym, który mimo wpicia ogromnej ilości wody może wydawać się cały czas suchy. Mokra zaczyna się robić dopiero po wchłonięciu ilości wody odpowiadającej 30% jej własnej masy. Warto pamiętać o tym podczas prania i suszenia wełnianych koców.