Elegancka i funkcjonalna kuchnia – co należy uwzględnić na etapie projektowania jej?

kuchnia

Aranżacja takich przestrzeni jak kuchnia czy łazienka jest nieraz bardzo problematyczna. Są to bowiem pomieszczenia, które wymagają dokładnego przeanalizowania i zaprojektowania, by wszystko było nie tylko spójne estetycznie, ale także funkcjonalne. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, ponieważ jest to miejsce, które zaraz za sypialnią jest najczęściej użytkowane przez większość domowników. Jak więc zaprojektować elegancką, ale jednocześnie funkcjonalną kuchnię? Sprawdźmy to. 

Dlaczego warto przemyśleć projekt kuchni?

Ktoś mógłby powiedzieć, że indywidualne planowanie aranżacji kuchni jest marnowaniem czasu, gdyż teraz w sklepach można dobrać idealne wzorce i zastosować je w naszej przestrzeni. Teoretycznie brzmi to bardzo dobrze, ale praktycznie może powodować jeszcze więcej problemów. Wszystko przez to, że praktycznie każda kuchnia ma inne wymiary, w które trzeba idealnie dopasować meble, by poruszanie się po niej było sprawne i swobodne. Przemyślany projekt kuchni ma więc pomóc w uniknięciu niedopasowań i złej organizacji na późniejszym etapie, a co za tym idzie pomóc w zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy. 

Elementy eleganckiej kuchni

Jednym z najlepszych rozwiązań eleganckiej kuchni jest to, by wszystko, co tylko się da, było zabudowane. Ukrycie lodówki, mikrofalówki, pieca czy zmywarki za wybraną przez nas elegancką zabudową sprawi, że ta niezbyt estetyczna elektronika nie będzie się rzucać w oczy. 

Sprytne ukrycie dotyczy również takich elementów jak suszarka na naczynia czy okap nad piecem. Są to nieodłączne elementy wyposażenia kuchni, które jednak ciężko wkomponować w eleganckie wnętrze, dlatego najlepiej suszarkę umieścić w szafce nad zlewem zaś okap wybrać minimalistyczny i z opcją automatycznego rozkładania. 

W eleganckiej kuchni rządzi także biel, czerń, beż i szarość. Lepiej rezygnować z bardziej szalonych kompozycji kolorystycznych czy to w kwestii wyboru koloru ścian, czy mebli. Wymienione barwy, mimo że podstawowe, mogą dać naprawdę schludny i wyrafinowany efekt. 

Elementy funkcjonalnej kuchni

Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, to należy pamiętać, że w kuchni pełni ona nadrzędną rolę. Warto więc na samym początku zaprojektować wnętrze pod tym kątem, a dopiero później zadbać o jego estetykę. 

Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim taka, w której gotowanie będzie sprawne i praktyczne. Nie można rozmieścić mebli tak, by do nawet najbardziej podstawowych czynności trzeba było przemierzać całe pomieszczenie np. przy wyciąganiu i pokrojeniu chleba.  Najbardziej podstawową zasadą praktycznej kuchni jest jej podział na 3 strefy: sprzątania (zmywarka, zlew, suszarka), gotowania (piec, piekarnik, mikrofalówka, szafki z garnkami itp.) oraz przygotowywania posiłków (blat roboczy, lodówka, talerze, tacki, noże itd.). Takie rozplanowanie jest najprostsze, a pozwoli na naprawdę sprawną pracę. 

Jak połączyć elegancję z funkcjonalnością?

Zarówno w elegancji, jak i funkcjonalności liczy się odpowiedni dobór materiałów i umiar. Choć naturalne drewno wydaje się najbardziej estetyczne, to nie powinno się go za dużo znaleźć w kuchni zwłaszcza przy piekarniku – lepiej wybierać standardowe odpowiednio zaimpregnowane meble oraz kafelki lub szklane panele chroniące ściany przed wilgocią, temperaturą i brudem

Podobnie ma się rzecz z funkcjonalnymi sprzętami. Mimo, że blendery, termomixy, ekspresy do kawy czy inne urządzenia są bardzo pomocne, to ich duża ilość na widoku może bardzo niszczyć spójność wnętrza, więc jeśli zależy nam na elegancji, to lepiej jest je sprytnie ukryć lub z nich zrezygnować. 

Dlaczego warto zlecić projekt kuchni firmie?

Profesjonalne projektowanie kuchni w Bydgoszczy jest bardzo popularnym rozwiązaniem i decyduje się na nie coraz więcej ludzi. Pomoc fachowców pozwala nie martwić się o to, czy aby na pewno wszystko dobrze rozplanowaliśmy. Są oni doświadczeni w aranżacji każdego rodzaju wnętrz, a ponadto firmy projektowe bardzo często działają na korzyść klienta, tzn. tworzą plany zgodnie z wybranymi przez nas pomysłami, szacowanym budżetem i specyfiką wnętrza. Dzięki temu mamy pewność, że nasza nowa kuchnia będzie dla nas idealna.

kuchnia

Podsumowanie 

Widać więc, że aranżacja kuchni wiąże się z wieloma aspektami zarówno estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Choć połączenie tego nie zawsze jest łatwe, to z pomocą fachowców można stworzyć naprawdę przemyślane plany, które później przerodzą się w piękną kuchnię służącą nam przez wiele długich lat.