Etapy remontu mieszkania – zrób to dobrze!

etapy remontu mieszkania

Planujesz remont mieszkania? Trzeba się do niego odpowiednio przygotować!

Jak? Im lepsza organizacja, tym krótszy i wydajniejszy czas pracy. W końcu to nie tylko nowy zakup mebli czy odnowienie starego regału z książkami.

Wiedza na temat gruntowania ścian, zakładania paneli podłogowych czy montażu drzwi jest kluczem do sukcesu. Remontu nie da się przeprowadzić bez planu, fachowej wiedzy i w końcu odpowiednich materiałów.

W jaki sposób sprawnie przeprowadzić remont? Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac właściwych? Jak rozplanować poszczególne działania? Jakie są etapy remontu mieszkania?

Etapy remontu mieszkania

Harmonogram prac musi być ustalony tak, żeby przy remoncie kolejnych obszarów w mieszkaniu nie uszkodzić tego, co już zostało naprawione czy zmodernizowane. Wszystko zależy od czego, czy zależy nam na odświeżeniu lokalu, czy na gruntownych zmianach.

W zakresie odświeżenia lokalu mieszkalnego przemyślany plan prac może skrócić czas remontu mieszkania do minimum. Pozwoli przede wszystkim na rozsądne wykorzystanie dostępnego budżetu.

Szczegółowy i dopracowany plan remontu pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których okaże się, że na konkretnym etapie prac remont będzie musiał zostać wstrzymany bądź opóźniony.

Należy go opracować jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych, uwzględniając zarówno ilość i rodzaj potrzebnych materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Ważna jest również kwestia formalna – różnego rodzaju zgody wydawane przez wspólnotę mieszkaniową.

Prace konstrukcyjne i instalacyjne

Od czego zaczyna się generalny remont mieszkania? Od prac konstrukcyjnych, które obejmują takie działania jak likwidacja ścian działowych i opcjonalne postawienie ich na nowo.

Podczas prac modernizacyjnych na początku powinno się zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju instalacje – poprzenosić instalacje elektryczne, wymienić niefunkcjonalne elementy ogrzewania czy zmienić instalację wodno-kanalizacyjną.

Prace przygotowawcze

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie “mokrych” prac. Polega to na usunięciu wszystkich warstw ściennych i podłogowych pod przygotowanie nowych nawierzchni. W skład tego wchodzi usunięcie starych tynków, podłóg, gipsowanie i przygotowanie ścian do malowania, renowacja posadzki czy wyrównanie sufitów.

Pomieszczenia użytkowe

Po przygotowaniu powierzchni do dalszych działań, warto zająć się pomieszczeniami użytkowymi, które wymagają większego nakładu prac.

Remont łazienki i kuchni zajmuje zazwyczaj najwięcej czasu. Modernizacja obejmuje kompleksowe prace: skuwanie i zakładanie nowych płytek, a także wymiana oraz podłączenie armatury i sprzętów.

Izolacja termiczna i akustyczna

Szczelne okna i porządne drzwi w mieszkaniu to podstawa. Nie chodzi tylko o walory estetyczne pomieszczeń, ale o odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Trzeba mieć na uwadze, że ramy i skrzydła okien muszą pozostać od zewnątrz w takim kolorze, jak pozostała stolarka okienna w budynku.

Przy wymianie okien należy zamontować nowy parapet zewnętrzny, który pasuje do kolorystyki elewacji budynku oraz we właściwy sposób zabezpieczy ściany zewnętrzne przed zalewaniem.

W przypadku drzwi wewnętrznych warto zainwestować w wytrzymałe drzwi odporne na uszkodzenia mechaniczne korzystając z pomocy fachowców z https://drzwiwroc.net.pl/. Muszą w końcu udźwignąć ciężar eksploatacji i współgrać ze standardem z pozostałym wyposażeniem. Drzwi w laminatach stanowią najlepszą inwestycję w jakość i standard pomieszczeń o dużej intensywności eksploatacji.

remont mieszkania

Prace wykończeniowe

Po najbardziej czasochłonnych pracach zostaje tylko wykończenie poszczególnych powierzchni w mieszkaniu. Należy przy tym stosować poprawną kolejność wykonywania prac, co wpłynie znacznie na ich efektywność. Najlepiej zacząć od sufitów, następnie ścian, a dopiero na końcu zająć się podłogami.

Prace montażowe

Ostatnim etapem są prace montażowe. Należą do nich m.in.: instalacja lamp, włączników i gniazdek elektrycznych, a także montaż mebli na wymiar, półek czy szafek.

Kolejność prac przy odświeżeniu czy gruntownych zmianach w mieszkaniu ma wpływ na sprawny przebieg remontu. Pozwala w dużym stopniu oszczędzić czas i pieniądze.

Remont finalnie nie jest tak straszny, jak go malują. Dobra organizacja i ciągłość działań pozwoli go przeprowadzić sprawnie i czerpać z tego radość. Nie da się niczym zastąpić tego uczucia, gdy w końcu możemy usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem herbaty w ręce we własnym wymarzonym mieszkaniu i się zrelaksować.