Gdzie najlepiej sprawdzą się jednorodzinne domy parterowe?

Jeśli marzymy o wybudowaniu wymarzonego domu jednorodzinnego, pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej działki, na której rozpocznie się budowa. To wybór kluczowy dla projektu, ponieważ będzie on determinował kolejne kroki podczas procesu budowy. Jeśli np. zdecydujemy się na działkę w kształcie kwadratu, pole do manewru jest duże, jednak, gdy działka, na której ma stać dom jest trójkątna, możliwości jest o wiele mniej.

Biorąc pod uwagę dom o powierzchni 150-200m2, uznaje się, że optymalna powierzchnia działki budowlanej na obszarach miejskich to 600 m2 (minimalna wielkość – 300 m2), na terenach podmiejskich – 1500 m2 (minimalna wielkość – 1000 m2), a na wsi – 3000 m2 (minimalna wielkość – 1000 m2).

Jeśli myślimy o budowie parterowego domu jednorodzinnego, musimy wziąć pod uwagę, że będzie on finalnie zajmował więcej działki niż dom piętrowy, a co za tym idzie, powinniśmy zainwestować w większą działkę po to, by kosztem przestrzeni przeznaczonej dla domu nie tracić na ogrodzie.

Bardzo często możemy pierwotnie zrezygnować z garażu i postawić na dobudowanie wiaty, zyskując większą powierzchnię mieszkalną, z której możemy korzystać na co dzień.

Parterowe domy i ich zalety

Za budową parterowego domu jednorodzinnego przemawia wiele korzyści. Oto one:

Mniejsze koszty budowy: w przypadku domów parterowych, począwszy od ceny samego projektu, koszty związane z budową domu, jak i z pokryciem go dachem będą o wiele niższe niż w przypadku domów piętrowych.

– W domu parterowym „kurczą się” odległości między pomieszczeniami, co sprzyja łatwiejszemu poruszaniu się. Jedną z najważniejszych zalet domów parterowych jest ich łatwa dostępność, a także lepsza komunikacja między pomieszczeniami niż w przypadku domów piętrowych. Dzięki temu, że nie trzeba korzystać ze schodów, odległości w domu ulegają skróceniu, co sprawia, że komunikacja między pomieszczeniami jest wygodniejsza dla mieszkańców domu: nie trzeba pokonywać kilku czy kilkunastu stopni, aby położyć się do łóżka, ani schodzić po nich, żeby znieść pranie do pralni, nie jest już uciążliwe wstawanie w środku nocy po szklankę wody. Wszystkie pomieszczenia są w zasięgu ręki, co pozwala zaoszczędzić czas i energię podczas poruszania się po domu.

Brak schodów: poza sytuacjami wymienionymi powyżej, schody mogą stanowić poważny problem dla osób o ograniczonej mobilności, zarówno tej tymczasowej, jak i długotrwałej. Oznacza to, że w razie wypadku, gdy jedna z nóg jest unieruchomiona lub gdy korzystasz z wózka inwalidzkiego, schody będą stanowiły duże utrudnienie, a przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie będzie kłopotliwe i czasochłonne.

Lepsza funkcjonalność: domy parterowe górują nad tymi z większą ilością kondygnacji, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę, szczególnie, jeśli mówimy o osobach starszych oraz o dzieciach.

Przyjazne zmianom i remontom: remont w domu parterowym nie jest wyzwaniem, jeśli wyobrazimy sobie, że mielibyśmy remontować dom piętrowy. To samo z urządzaniem wnętrz, do których wniesienie mebli takich jak łózka czy biurka nie stanowi żadnego problemu.

Nowoczesny design: Projekty starych domów charakteryzowały się nadmierną ilością ścian i korytarzy. W dzisiejszych czasach dominują przestrzenie otwarte i wielofunkcyjne, którym sprzyjają właśnie domy parterowe.

– Taki sam, a jednak większy metraż: Jeśli weźmiemy pod uwagę dokładnie ten sam metraż dla domu parterowego, jak i dla tego piętrowego, okaże się, że na metrażu zyska dom parterowy, w którym do wykorzystania będzie również strefa przeznaczona na komunikację oraz klatkę schodową.

Twój jednorodzinny dom parterowy

Fakt, że dom jest parterowy, nie oznacza, że będzie on mniej funkcjonalny, ani że zabraknie w nim miejsca lub, że wystąpią inne problemy konstrukcyjne. Tak naprawdę jest wręcz przeciwnie, ponieważ dom jednopiętrowy jest kompletny pod każdym względem i może przyciągać swoich wyglądem zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Można by powiedzieć, że jest tyle projektów domów, ilu ludzi, ponieważ w dzisiejszych czasach każdy może nadać swojemu domowi własny charakter.