Granitowe mieszkanie – parapety, schody, obudowy kominków i blaty z granitu

blaty granitowe poznań

Modeli urządzania mieszkania jest wiele. Styl i estetyka zależą zawsze od indywidualnych preferencji. Ciekawa aranżacja wnętrza to kwestia ważna, ale jeszcze istotniejsza jest jakoś użytych w tym celu materiałów. Warto podczas zagospodarowywania mieszkania zwrócić uwagę na trwałość wybranych przez nas surowców. Na końcu bowiem okazuje się, że opłaca się zainwestować w materiały wysokiej klasy takie jak granit.

Granitowa trwałość

Kamienie naturalne zapewniają solidne wykończenia wnętrz. Szczególnie modny jest dziś granit, który jest odkrywany na nowo przez młodych projektantów wnętrz. Dla niektórych, szczególnie dla ludzi ze starszego pokolenia, kojarzy się z nagrobkami, często nie zdają sobie oni sprawy z tego, jak wiele jest kolorystycznych rodzajów granitu. Jest to kamień, który może być naprawdę szczególnym akcentem dekoracyjnym mieszkania. Wybór wzorów i kolorów jest spory. Wygląd granitu zależy także od zastosowanego rodzaju obróbki, a więc jest to bardzo elastyczny materiał, który można skorygować i dopasować do aranżacji każdego wnętrza. Aczkolwiek zasadniczą przyczyną wybierania granitu jest jego trwałość, to jedna z najtrwalszych skał w przyrodzie. Granit jest bardzo odporny na wiele różnych czynników atmosferycznych, chemicznych, fizycznych czy mechanicznych. Dobrze wytrzymuje zmiany temperatur, jest mrozoodporny. Radzi sobie z czynnikami biologicznymi takimi jak pleśń czy wykwity. Cechuje się wyjątkową odpornością na ścieranie i zarysowania. Granit jest też niepodatny na kwasy organiczne np. cytrynę czy ocet.

Właściwości i estetyczny wygląd granitu sprawił, że jest on coraz częściej używany do wykończenia różnych wnętrz. Ostatnio modne się stały granitowe parapety. Parapet jest niezwykle istotnym elementem wnętrza, przez swoją bliskość z oknem jest cały czas na widoku, a więc ma duży wpływ na estetykę pomieszczenia. Dodatkowo jest to jeden z detali mieszkania czy domu, który kupuje się raz na bardzo długi czas, dlatego zaleca się stawiać na jakość. Przyczyniło się to do powodzenia granitowych parapetów. Istotnym atutem granitu jest też to, że nie wchłania brudu, który zazwyczaj przedostaje się przez okno.

 

blaty kamienne pozanń

Trwałe i eleganckie – blaty z kamienia we Wrocławiu www.blatyzkamienia.pl. Wysoka jakość usług.

Spotyka się także coraz więcej schodów granitowych i to nie tylko na zewnątrz. Eleganckie kolory i rodzaje granitu potrafią współtworzyć piękne aranżacje wnętrz. Schody muszą być praktyczne i wytrzymałe, dlatego granit sprawdza się bardzo dobrze. Liczy się także wytrzymałość na starzenie się, gdyż schodów raczej się nie wymienia. Granit wygląda tak samo dobrze nawet po wielu latach, jakiekolwiek rysy czy wytarcia można odnowić prostymi i szybkimi zabiegami. Matowe i porowate schody zewnętrzne z granitu pełnią także funkcję antypoślizgową. Z kolei gładkie nadają szlachetności wnętrzu.

Zalety granitu

Granit się świetnie sprawdza jako obudowa kominka, to dzięki swym właściwościom niepalnym, jest całkowicie bezpieczny, nie rozprzestrzeni ognia. Pozwala na zachowanie trwałej estetyki, gdyż nie zmienia się pod wpływem wysokich temperatur i jest odporny na odbarwienia, gdyż cechuje go duża nienasiąkliwość.

Najbardziej znanym granitowym elementem wyposażenia mieszkania jest blat. Granitowe blaty używane są już od wielu lat zarówno w kuchniach, jak i w łazienkach. Blat jest znaczącym elementem pomieszczeń, na który wszyscy zwracają uwagę, ale jest to także fragment szczególnie narażony na zanieczyszczenia. Stąd wybór wciąż pada na bardzo funkcjonalny granit, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia. Blaty granitowe dużo łatwiej zachować w czystości, są one w końcu także bardzo trwałe, więc nie tak łatwo je zepsuć. Kuchnia i łazienka to główne miejsca aktywności w mieszkaniu, dlatego powyżej wymienione cechy zdominowały wybór materiału.