Jak odmienić swoje mieszkanie bez remontu?

pokój

Chcąc odmienić wygląd swojego mieszkania, wielu z nas zastanawia się nad przeprowadzeniem w nim gruntownego remontu. Niestety – nie dość, że jest to proces bardzo uciążliwy dla domowników, to na dodatek niezwykle kosztowny. Z tego właśnie powodu na jego realizację zazwyczaj decydujemy się raz na kilka, kilkanaście lat.

Co zrobić zatem, gdy nasze wnętrza wydają się już nudne, zwyczajnie się opatrzyły lub przestały wpisywać się w obowiązujące trendy, a my nie chcemy wydawać fortuny na wprowadzane zmiany?

Metamorfozy – zmiana kolorystyki w mieszkaniu

Łatwym sposobem na duże zmiany w mieszkaniu są wszelkie zmiany dotyczące jego kolorystyki. Zupełnie inna barwa przewodnia może wprowadzić do wnętrz odrobinę świeżości, ale i zupełnie je odmienić. Co więcej, taką metamorfozę przeprowadzić można w dosłownie kilka dni. W mgnieniu oka, przy użyciu farb lub emalii, uzyskać możemy bardzo ciekawe efekty.

Przemalowanie ścian w mieszkaniu to pierwsza możliwość. Jest to również jedna z najefektywniejszych i najskuteczniejszych metod zmierzających do zmian aranżacyjnych domu. Jeszcze nie tak dawno temu najmodniejszymi kolorami ścian były odcienie szarości, biele i beże, a także cała paleta pastelowych możliwości. Na chwilę obecną we wnętrzach zaczynają jednak królować intensywne, wręcz ciemne odcienie – butelkowe zielenie lub intensywne granaty. Jeśli przeraża nas wizja zbyt ciemnych pomieszczeń, mocniejszy kolor nałożyć możemy wyłącznie na jedną ścianę pokoju. Już taka zmiana i zdecydowany odcień farby skutecznie odmienią dane pomieszczenie. Nabierze ono oryginalnego charakteru i wyrazu.

Meble, które nam się opatrzyły również można odświeżyć za pomocą puszki farby i pędzla. To kolejna możliwość, którą można wykorzystać przy planowanych zmianach. Takie rozwiązanie, to zresztą spora oszczędność – zakup nowej szafy, komody, łóżka czy biurka, to przecież niemały wydatek. Co więcej, by zmienić wygląd naszych starych mebli, możemy wykorzystać pełną paletę barw dostępnych na rynku produktów. Na drewnie, za pomocą odpowiednich szablonów, tworzyć możemy ciekawe wzory i kompozycje. Wszystko zależy tu od naszych potrzeb, preferencji i przede wszystkim – wyobraźni!

Metamorfozy – zagranie odpowiednimi dodatkami w mieszkaniu

Oprócz zmian kolorystyki mieszkanie skutecznie odmienia też zabawa dodatkami. Ogromną różnicę odczujemy, gdy wymienimy tekstylia w domu. Nowe poduszki, pledy, narzuty, obrusy, a nawet zasłony, wprowadzą do niego zupełnie inny klimat. Wedle preferencji możemy postawić na geometryczne wzory, jednokolorowe dekoracje czy wyraziste, jaskrawe kolory.

Innymi elementami domowej aranżacji, które szybko i za małe pieniądze można wymienić, stanowią różnego rodzaju dekoracje – wazony, ramki na zdjęcia, świeczki. Dodając do codziennego wystroju kilka sztuk tego typu dodatków, uzyskamy bardzo ciekawe efekty.

kuchnia

Gdy zmiany mają być bardziej widoczne, możemy postawić na wymianę osłon okiennych. Zamontowanie odpowiednich żaluzji, moskitier,  plisów czy rolet wewnętrznych wykona dla nas na przykład Pamir, producent tego rodzaju produktów. Nawet jeśli nasze okna wydają się być dość niestandardowe i ciężkie w aranżacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by odmienić ich wygląd. Dzisiejsze możliwości, jakimi dysponują firmy podobne do Pamir, dają szanse aranżacyjne nawet w najcięższych warunkach. Nowe, ciekawie wyglądające plisy, estetyczne rolety czy bambusowe żaluzje, to nie tylko niewielki koszt, ale również gwarancja efektownej domowej metamorfozy.