Jak urządzić funkcjonalną piwnicę?

Ozonowanie piwnic

Piwnica to dodatkowa przestrzeń w naszym domu, której zazwyczaj nie poświęcamy wiele uwagi a przecież skrywa w sobie tak ogromny potencjał! Latem może zaoferować odrobinę tak potrzebnego w dzisiejszych czasach chłodu a zimą zabezpieczyć odpoczywające po sezonie rowery i meble ogrodowe. Wiele osób lokuje w niej pomieszczenie opałowe lub pralnię połączoną z suszarnią, a nawet domową siłownię. Jak sprawić, by zaniedbana piwnica zaczęła spełniać potrzeby domowników? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Zadbaj o odpowiednie podłoże

Biorąc pod uwagę funkcje, jakie spełnia w Twoim domu piwnica, jej wyposażenie nie musi elegancko i modnie się prezentować, ale raczej cechować niezwykłą trwałością i odpornością. Planując wykończenie podłogi w swojej piwnicy, zdecyduj się na materiały, które nie ucierpią od częstego przesuwania po nich ciężkich przedmiotów. Możesz zrezygnować z kafelków, które szybko się rysują i pękają pod ciężarem regałów. Nie wszędzie jednak sprawdzi się ta strategia. W samej kotłowni doskonale odnajdą się śliskie płytki ułatwiające zamiatanie pyłów i popiołu.

Nie zapomnij o hydroizolacji podłoża, szczególnie ważnej w starych domach, w których często brakuje izolacji poziomej od ziemi. Wilgoć w piwnicy może przyczyniać się do powstawania wielu szkód: pogarszać jakość zgromadzonej w części spiżarnianej żywności lub wnikać w tkaniny leżaków i poduszki stanowiące elementy mebli ogrodowych.

Zorganizuj przestrzeń na przechowywanie

Twoja piwnica nie obejdzie się bez wytrzymałych regałów. Nie musisz inwestować dużych pieniędzy w eleganckie meble. Wystarczy, że kupisz metalowe półki magazynowe o dużym udźwigu, które nie zawiodą Cię przez długie lata. Ustaw na nich szczelnie zamykane pojemniki. Bezpiecznie przeczekają w nich cały rok ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz inne przedmioty, których nie potrzebujesz na co dzień.

Ozonowanie piwnic

Piwnica to dla wielu osób idealne miejsce do majsterkowania, dlatego nie wahaj się zainstalować na jednej ze ścian półeczek i haczyków na swoje narzędzia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą zawsze pod ręką. Obok możesz powiesić także tablicę korkową, do której przypniesz aktualnie realizowany projekt.

Zabezpiecz piwnicę przed gryzoniami i insektami

Unikanie wilgoci i szczelne zamykanie przetworów żywnościowych jest ważne z jeszcze jednego powodu: w ten sposób nie stworzysz sprzyjających warunków do zagnieżdżenia się w piwnicy szkodników. Jeżeli chcesz spędzać w niej trochę czasu, na przykład na podnoszeniu sztangi lub cieszeniu się domowym salonem gier ze stołem do bilardu, z pewnością nie ucieszy Cię towarzystwo myszy i pluskw.

By nie musieć walczyć z nieproszonym lokatorami, uprzednio zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojej piwnicy. Uszczelnij okna piwniczne siatkami o oczkach 1,5 na 1,5 cm z odpornego na przegryzienie drutu i zakryj ewentualne otwory ściekowe i kanalizacyjne. Osłonki z siatki drucianej sprawdzą się również jako zabezpieczenie miejsc prowadzenia rur i przewodów elektrycznych w ścianach.

Co zrobić z bardzo zaniedbaną piwnicą?

Masz kilka pomysłów na swoją piwnicę, ale nawet samo wejście do niej zagracone jest rzeczami, których pochodzenia sam już nie pamiętasz? Odzyskanie bardzo zaniedbanych pomieszczeń może zająć całe tygodnie. Dobrym pomysłem będzie więc zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej.

Tego typu ekstremalne usługi oferuje coraz więcej wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest działająca na terenie całej Polski firma Vector oferująca opróżnianie pomieszczeń ze zbędnych sprzętów, mebli oraz śmieci, demontaż mebli i większych odpadów oraz czyszczenie opróżnionego pomieszczenia specjalistycznymi środkami.

Ozonowanie piwnic

Wynajmując profesjonalną ekipę sprzątającą, możesz mieć pewność, że wszystkie niepotrzebne Ci starocie zostaną zutylizowane zgodnie z prawem i zasadami ochrony środowiska oraz przede wszystkim szybko i bez szkody dla reszty Twojego mieszkania. Dzięki współpracy ze specjalistami szybko odzyskasz zapomnianą piwnicę i będziesz mógł cieszyć się większą przestrzenią swojego mieszkania.

Dezynfekcja piwnic ozonem – czemu służy?

Piwnice bywają wypełnione specyficznym, zatęchłym zapachem, którego nigdy nie jesteśmy w stanie do końca się pozbyć. Pomocna będzie dopiero ozonowanie piwnic, która pozwali na dokładne usunięcie zamieszkujących piwnicę bakterii i innych mikroorganizmów oraz przywrócenie świeżego, naturalnego zapachu. Ozonowanie jest również skuteczną strategią walki z powracającym grzybem na ścianie.

Nie wiesz co zrobić z zaniedbaną piwnicą? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!