Jak urządzić pokój niemowlęcy?

Pokój dla dziecka powinien być urządzony w taki sposób, byś ty, jako rodzic, mógł się po nim swobodnie poruszać, oraz by był jak najbardziej przyjemny dla twojego dziecka. W pokoju można zamontować naprawdę sporo, różnego rodzaju rzeczy, dzięki którym dziecko będzie się rozwijać. Oczywiście nie powinno w nim zabraknąć rzeczy podstawowych, takich jak chociażby łóżeczko. Co jednak dokładnie powinno znaleźć się w dziecięcym pokoiku? O czym należy pomyśleć i co tam wstawić?

Jak powinno wyglądać wnętrze pokoju dla dziecka?

Pokój dla dziecka powinien mieć odpowiednią kolorystykę, tak by światło które do niego wpada nie zmieniało swojej barwy na ciepłą, a pozostawało zimne i jasne. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w momencie, w którym maluch będzie już w stanie samodzielnie rysować czy układać puzzle. Dobrze zatem byłoby, gdyby w pokoju panowały takie barwy, które uspakajałyby dziecko. Zwłaszcza, że przeważnie wszelkiego rodzaju zabawki są w intensywnych kolorach, zachęcających do zabawy. Ściany, czy meble nie muszą koniecznie powielać tego wzorca!

Pokój dziecka może też zostać przyozdobiony samymi podobiznami malucha lub jakimiś przyjemnymi obrazkami. Z kolei zamiast decydować się na dziecinną tapetę, lepiej jest pomalować ściany na jasny kolor i po prostu przykleić na nich specjalne naklejki na ściany. Dzięki temu, w momencie, w którym dane naklejki się znudzą, będzie można je po prostu odkleić, bez potrzeby zrywania całej tapety. Jest to o tyle dobre, zwłaszcza że dzieci szybko wyrastają i nudzą się rzeczami. Niemowlę nic ci nie powie, ale pięciolatek może nie być zadowolony z jakiegoś wzoru na ścianie i być może będzie domagać się jego zmiany. Lepiej temu zapobiegać.

O czym trzeba pamiętać przy urządzaniu pokoiku niemowlęcego?

Przy urządzaniu pokoiku dla niemowlęcia, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwu dziecka. Ważny jest też jego komfort. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to najlepiej jest przymocować wszystkie meble do ściany, dzięki czemu dziecko, które będzie się uczyć raczkować lub chodzić, nie zwali ich na siebie i nie zostanie nimi przygniecione.

Z kolei jeżeli chodzi o komfort, to nie chodzi tutaj wyłącznie o wygodę dziecka, ale także o rodziców. W pokoju musi być miejsce, w którym możliwe będzie spokojne nakarmienie dziecka i poprzytulanie go. Takie miejsce musi być komfortowe przede wszystkim dla mamy, która być może będzie zmuszona pozostać w jednej pozycji przez naprawdę sporo czasu. Warto więc, by znalazł się w pokoju wygodny fotel z mnóstwem małych poduszek, oraz specjalnym stoliczkiem pod nogi. To sprawi, że mama będzie w stanie w 100% poświęcić się swojemu dziecku, bez uczucia dyskomfortu.

Podsumowanaie

Jak więc widać, w pokoju maluszka trzeba zatroszczyć się o wiele rzeczy! Prawda jest taka, że łóżeczko może być wybrane jako ostatnie, ponieważ na samym początku zdecydowanie lepiej jest zrobić remont i znaleźć inne meble. Zanim dziecko pojawi się na świecie, łóżeczko wcale nie jest takie potrzebne. Chociaż oczywiście trzeba pamiętać, by było ono przygotowane w momencie, gdy dziecko będzie już na świecie.

Na szczęście mnóstwo jest miejsc, gdzie można znaleźć inspiracje i dobrej jakości rzeczy do pokoju maluszka. Warto jest takie miejsca odwiedzać!