Jak wygląda i na czym polega projektowanie mieszkań przez projektanta?

architekt wnętrz kraków

Kiedy większość osób zastanawia się nad zatrudnieniem projektanta wnętrz myśli o wyborze kolorów ścian, zasłon i poduszek. To jednak tylko drobna część tego, czym zajmuje się projektant. Jego praca może wzbogacić nasz dom nie tylko pod kątem estetycznym, ale również zapewnić nam praktyczne wnętrza, w których łatwo będzie się sprzątać i każdy się odnajdzie.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Projektant planuje i organizuje przestrzeń w taki sposób, że jest ona zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Równoważy on względy estetyczne z planowaniem struktury, odzwierciedlając styl życia każdego klienta. Określa on pożądany w domu nastrój i uzupełnia cechy architektoniczne domu. Dzięki temu jest w stanie sprawić, że mniej efektowane szczegóły, takie jak gniazdka elektryczne czy otwory wentylacyjne, pasują do całego wystroju i potrzeb domowników. Projektant wnętrz zazwyczaj utrzymuje kontakty z zaufanymi dostawcami, rzemieślnikami, sprzedawcami i innymi osobami, które mogą pomóc w realizacji projektu.

Możesz mieć jasną wizję tego, jak powinien wyglądać Twój dom, ale projektant wnętrz pomoże ją wcielić w życie. Jednocześnie upewni się, że spełnia ona zasadnicze wymagania jak zasady bezpieczeństwa czy funkcjonalność. Wyćwiczone oko i kreatywny sposób myślenia pozwalają wypracować rozwiązania, których wcześniej sobie nie wyobrażaliśmy. Specjalista wykorzysta najdrobniejsze szczegóły, by przekształcić Twoją przestrzeń w prawdziwe schronienie.

Ile kosztuje projektant wnętrz?

Projektanci mogą pobierać wynagrodzenie w różny sposób. Część z nich ma stawkę godzinową. U innych jest to stała opłata ustalana przed rozpoczęciem projektu. Niektórzy oznaczają wyposażenie i materiały, które dzięki nim kupujemy po obniżonej cenie i otrzymują różnicę jako część swojej wypłaty. Są też specjaliści, których wynagrodzenie to procent całkowitego budżetu projektu. Zdarza się również, że w ramach jednego projektu są łączone różne formy opłat. Część kosztów jest ustalona z góry, a za dodatkowe usługi płacimy za godzinę pracy. Wszystkie szczegóły powinny być ustalone przed rozpoczęciem prac.

Możemy zostać poproszeni o zapłacenie ustalonej kwoty przed rozpoczęciem projektu. To element zabezpieczający i może nie podlegać zwrotowi. Może on na koniec zostać odliczony od ostatniej faktury lub przeznaczony na zakup mebli.

Nawet jeżeli masz napięty budżet nie zakładaj, że zatrudnienie projektanta jest poza Twoim zasięgiem. Wielu specjalistów z przyjemnością zorganizuje kilka godzin konsultacji lub pomoże znaleźć meble i ozdobne akcenty za stawkę godzinową bądź ustaloną opłatę.

projektowanie mieszkań Kraków

Jak rozpocząć współpracę z projektantem?

Najpierw musimy znaleźć odpowiednią osobę. Przede wszystkim upewnij się, że projektant pasuje do Twojego stylu. Żadnych dwóch klientów nie jest identycznych. Dobrzy specjaliści potrafią odnaleźć się w wielu estetykach i odłożyć własne upodobania na bok. Jednak większość z nich ma jakieś podstawowe upodobania, które można zauważyć we wszystkich ich realizacjach. Przede wszystkim należy szukać kogoś, kogo czujesz.

Najlepiej zaangażować projektanta tak wcześnie jak to możliwe. Jeżeli przebudowujemy dom włączmy projektanta w prace z architektem. Jego praca to nie tylko wybieranie poduszek, ale kompleksowa aranżacja przestrzeni. Na wstępie powinni być obecni wszyscy kluczowi członkowie gospodarstwa domowego. Dzięki temu uda się wyeliminować problemy, które mogłyby potem wyniknąć.

Kiedy rozpoczynamy współpracę specjalista powinien nam dokładnie wyjaśnić jak ona będzie przebiegać. Ważny jest zakres jego pracy, częstotliwość spotkań i kwestie finansowe. Od razu ustal kiedy zostaniesz obciążony i za co.