Jaki sposób ogrzewania domu jest dziś najlepszy?

tańczące iksry wokół węgla

Wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania naszych domów, należy chyba do jednych z trudniejszych wyborów, z jakimi trzeba się zmierzyć przed rozpoczęciem budowy. Zanim podejmie się decyzję o wyborze i rodzaju źródła ciepła, przed rozpoczęciem budowy, trzeba znaleźć rozwiązanie, które zapewni najtańsze koszty ogrzewania. Źle wybrane mogą spowodować, że konsekwencje, zwłaszcza finansowe będzie się odczuwać przez kilka lat. Trzeba zwrócić także uwagę na przepisy prawne, wpływ na środowisko i dostępność. Kolejnym elementem jest zastanowienie się nad miejscem przechowywania opału i czy trzeba wygospodarować na to dodatkowe i specjalne pomieszczenie, jak na przykład kotłownia. Obecnie mamy szerokie pole wyboru odpowiedniego paliwa do ogrzewania. Ogrzewanie ekogroszkiem i węglem pozwala na generowanie dużych oszczędności eksploatacyjnych. Ogrzewanie paliwem stałym jest też najbardziej uciążliwe i cieszy się dużą popularnością.

Czym właściwie jest ekogroszek?

Paliwo nowej generacji, jakim jest ekogroszek, nazywany jest często paliwem XXI wieku. Ekogroszek jest stałym paliwem produkowanym z wysokokalorycznego węgla kamiennego i brunatnego o niskiej zawartości siarki, substancji niepalnych oraz wody. Dzięki takim parametrom ekogroszek osiąga wysoką wartość opałową. Jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wydajność, wygodę użytkowania oraz satysfakcjonującą cenę. Ekogroszek wytwarza minimalną ilość popiołów, dzięki czemu zadbamy o stan pieców i całej instalacji grzewczej. Podczas spalania nie ma też emisji trującego dymu.

Kotły na ekogroszek są bardziej ekologiczne i ekonomiczne, ze względu na podajniki retortowe (bezrusztowe). Koszty ogrzewania domów, z użyciem ekogroszku, są bardzo niskie. Są nawet dwa razy mniejsze niż przy używaniu gazu ziemnego.

grzebanie w kominku

Węgiel

Wysokie ceny gazu ziemnego, oleju opałowego czy też energii elektrycznej powodują, że węgiel to wciąż podstawowe źródło ogrzewania naszych domów.

Węgiel,  mimo że przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i jest nieodnawialnym źródłem energii, to nadal jest jednym z najbardziej popularnych paliw w naszym kraju. Powodem tego jest przede wszystkim jego dostępność oraz niska cena. Popularność zawdzięcza także dzięki dużej kaloryczności.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie pomieszczeń węglem, trzeba przeznaczyć na to odpowiednie miejsce. Węgiel, który będzie leżał na dworze, jest narażony na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz lub śnieg. Mokry węgiel może uszkodzić piece. Trzeba pamiętać, że obsługa kotła wymaga wiele pracy. Jest to również główny minus, bo stale należy uzupełniać węgiel i usuwać popiół. Wyróżnia się podział węgla na typy, klasy i gatunki. Klasa węgla informuje nas o wartości opałowej oraz o zawartości popiołu.

ogień w koksowniku