Jakie lustro do łazienki?

lustro na wymiar

Obowiązkowym punktem a zarazem sercem każdej łazienki jest lustro. Jego dobór definiuje to, w jaki sposób nasza łazienka będzie postrzegana. Dlatego projektując ją należy zwrócić szczególną uwagę na zwierciadło, jakiego użyjemy. Istotny jest jego kształt, oprawa, a także materiał, z którego zostało zrobione. Z racji naturalnej wilgoci panującej w łazience powinniśmy zaleca się wybranie lustra kryształowego. Mamy wówczas pewność, że zwierciadło nie sczernieje, a metal nie pokryje się rdzą. Nie powinno oszczędzać się na tym elemencie wystroju. Dobre lustro posłuży nam wiele długich lat, będzie stanowiło codzienne narzędzie podczas wykonywania toalety.

 

Lustro duże czy małe?

Designerzy wyznają zasadę, że im mniejsza łazienka, tym większe lustro. Oczywiście chodzi tu o optyczne powiększenie przestrzeni. Jeśli nasz budżet pozwala nam na zamontowanie lustra na całej ścianie lub w dużej jego części — warto skorzystać z tej sposobności. W przypadku dużych łazienek często montuje się dwie umywalki. Warto wówczas umieścić lustro nad nimi, wypełniając w ten sposób całą przestrzeń nad umywalką. Będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. W dużych łazienkach można pokusić się też na montaż kilku dużych luster z korespondującymi ze sobą oprawami. Zachowanie identyfikacji pomiędzy nimi wprowadzi do łazienki harmonię. Warto dodatkowo zainwestować w mniejsze lustro powiększające na specjalnym wysuwanym stelażu, które przyda się podczas robienia makijażu czy golenia. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem lustra. Jeśli zakładamy, że lustro ma nam służyć nie tylko do codziennej toalety, ale też do sprawdzania swojego outfitu — przyda się lustro, które zajmie całą ścianę.

lustra łazienkowe

 

Ramy do luster

Kwestia ramy jest bardzo zindywidualizowana. Możemy zamontować samo lustro z fazą, czyli skośnie ściętym rantem lub oprawić je finezyjnie. Najważniejsze jest przemyślenie, jaki efekt ma przynieść ewentualne zdobienie czy jego brak. Jeżeli montujemy lustro bez ramy w ścianie, zamiast ramy możemy użyć dekoracyjnych kafelków. Wybierając do zwierciadła ramę metalową, pamiętajmy by sprawdzić, czy jest odporna na długotrwałą wilgoć, by zapobiec korozji.

 

Podwieszane czy wklejone w ścianę

Rozplanowując wygląd naszej łazienki możemy zapobiec ewentualnym dodatkowym kosztom. Jeśli zdecydujemy się na lustro przyklejone do ściany — na powierzchni pod lustrem nie trzeba kłaść kafli. Wystarczy przykleić je na oczyszczoną, przygotowaną wcześniej ścianę specjalnym klejem. Takie rozwiązanie jest najlepsze w przypadku dużych luster. Mamy wówczas pewność, że będzie ono wisieć stabilnie i nie zagrozi domownikom. W tym przypadku mamy możliwość zamontowania pod spodem specjalnej maty grzewczej, która zapobiegnie parowaniu lustra podczas kąpieli. Włącznik takiej maty możemy połączyć z włącznikiem światła. Daje nam to pewność, że ogrzewanie zostanie zawsze wyłączone po wyjściu z łazienki. Jeżeli nie chcemy skuwać kafli, a zdecydowaliśmy się na lustro bez ramy — odtłuśćmy powierzchnię i użyjmy profesjonalnej taśmy montażowej. Ciężkie lustra na płycie meblowej, stelażu albo w ramach montuje się na hakach. Żeby wzmocnić uchwyt warto użyć kołków rozporowych i wkrętów.

Dobierając lustro do łazienki należy pamiętać, że nie sama tafla jest istotna, ale też jej oprawa. Zwierciadła kryształowe są najlepszym wyborem do łazienek, ponieważ nie czernieją i pozostaję niezmienne przez wiele długich lat. Za rodzaje lustra idzie też sposób jego montowania, dlatego pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na lustro bez ramy — warto wkleić je w ścianę. Taka metoda jest bezpieczna i praktyczna. Natomiast lustra oprawione w ramy nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.