Jakimi zasadami należy się kierować przy projektowaniu wnętrza wymarzonego salonu?

Wizualizacje

Salon jest miejscem reprezentacyjnym do przyjmowania gości, ale również wnętrzem, w którym domownicy spędzają wspólnie czas, dlatego powinien zaspokajać ich potrzeby i jednocześnie być funkcjonalny. Przy tworzeniu jego aranżacji należy zadbać, by wszystkie elementy wystroju salonu idealnie się komponowały. Gwarancją spełnienia wszystkich oczekiwań domowników jest stworzenie przy pomocy profesjonalistów projektu salonu, realizującego potrzeby mieszkańców i ich możliwości finansowe.

Zasady projektowania salonu

Salon z reguły pełni wiele funkcji, dlatego jego aranżację powinno się rozpocząć od wykonania projektu, uwzględniającego jego strefy. Powinien być funkcjonalny, wygodny, a jednocześnie stanowić wizytówkę domu, ponieważ jest centralnym miejscem, w którym gromadzą się goście i jego mieszkańcy. Wykonując projekt należy pamiętać o stylistyce, w jakiej chcemy go urządzić. Styl klasyczny wymaga spójności zarówno w kolorystyce, wyborze mebli. Na nieco więcej swobody możemy sobie pozwolić łącząc klasykę z nowoczesnością. W małym salonie doskonale sprawdzi się styl skandynawski z jasnymi barwami zarówno ścian, mebli i dodatków oraz wykorzystaniem naturalnego światła dla nadaniu wnętrzu większej przestrzeni. Wybór stylu zależy od upodobań, gustów i preferencji mieszkańców. Coraz częstszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest salon otwarty na kuchnię. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w przypadku niewielkiej jego powierzchni. Zlikwidowanie ściany między salonem a kuchnią pozwala uzyskać wrażenie przestronności.

Należy pamiętać o utrzymaniu w obu strefach jednakowej stylistyki w celu stworzenia harmonijnej i spójnej aranżacyjnie całości, dopełniającej się wzajemnie. W tak zaaranżowanym salonie funkcję podziału na dwie strefy może pełnić na przykład wyspa kuchenna, bądź inny materiał w obu pomieszczeniach wykorzystany na podłogę.

Kolejnym rozwiązaniem jest oddzielenie kuchni od salonu ścianą. Jednak oba wnętrza powinny być zaaranżowane w tym samym stylu. Do zaakcentowania ich odmienności funkcjonalnej warto wykorzystać różne kolory, czy wzory. Oddzielenie kuchni od salonu z reguły stosuje się w domach o dużej powierzchni. Niezwykle istotną sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu salonu, jest jego powierzchnia. W małych domach powinien on mieć przynajmniej od 20 do 25 metrów kwadratowych, w dużych zaś około 30 metrów kwadratowych. W obszernym pokoju dziennym  możemy przewidzieć strefę przeznaczoną na kącik do spożywania posiłków i wydzielić przynajmniej 2 metry kwadratowe na ustawienie stołu w jadalni.

Zbyt mały salon może być ciasny, dlatego warto choćby optycznie powiększyć jego powierzchnię, wykorzystując jasne barwy. Rozświetlą one pomieszczenie, co sprawi wrażenie większej przestrzeni. Nie znaczy to, że należy zrezygnować z ciemniejszych lub bardziej intensywnych kolorów, ale stanowić one mogą tylko element przełamujący monotonię jasnych barw. Doskonale tę rolę spełni tapeta, wprowadzająca ciekawy element aranżacyjny w salonie. Do małego salonu najodpowiedniejsze będą niskie meble. Duże mogą działać przytłaczająco.

W małej przestrzeni wnętrza nie należy przesadzać z kolorami, dodatkami i dekoracjami, które mogą przytłaczać i stworzyć wrażenie nadmiaru. Umiar jest tu najlepszym rozwiązaniem. Warto wydzielić w nim strefy takie jak:

  • jadalna,
  • wypoczynkowa,
  • do spania z wygodną kanapą, która w nocy po rozłożeniu może pełnić rolę łóżka.

Wybierając styl aranżacji małego salonu, musimy się zdecydować na taki, który charakteryzuje się minimalistycznymi rozwiązaniami, jasną kolorystyką i funkcjonalnością, więc na pewno styl skandynawski będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Idealnie sprawdzą się w małym salonie wielofunkcyjne meble. Kolejną istotną kwestią przy jego aranżacji jest kształt wnętrza. Najbardziej optymalnym jest prostokąt lub kwadrat, który umożliwia ustawienie mebli i innych elementów wyposażenia w taki sposób, by zachować możliwość swobodnego poruszania się po nim. Nie może tu zabraknąć obok mebli wypoczynkowych, takich jak: sofa, kanapa lub narożnik, także stolika lub ławy oraz mebli przeznaczonych na sprzęt RTV, które powinny być tak ustawione, by umożliwiały zachowanie odpowiedniej odległości dla swobodnego oglądania telewizji.

Wizualizacje

Przed przystąpieniem do urządzania salonu warto skorzystać ze studia, które przygotuje odpowiednią wizualizację projektu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko do siebie pasuje i będzie funkcjonalne.

Wizualizacja jako niezbędny element aranżacji salonu

W trudnym zadaniu zaaranżowania salonu możemy skorzystać z pomocy specjalisty w osobie projektanta wnętrz, który wykona projekt 3D w oparciu o nasze wskazówki, dotyczące metrażu wnętrza, kształtu, stref, które mają się w nim znaleźć, ustawności pomieszczenia, kolorystyki zarówno ścian, jak i dodatków oraz mebli. Podjęcie decyzji o sporządzeniu projektu graficznego w postaci wizualizacji 3D pozwoli nam zobaczyć efekt końcowy jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z remontem, uniknąć dzięki temu błędów i jeszcze przed fazą realizacji projektu wprowadzić niezbędne poprawki, służące nie tylko wygodzie i funkcjonalności pomieszczenia, ale również wyobrażeniem o wymarzonym wnętrzu dla siebie i rodziny.