Łazienki z marmuru – klasyka na lata

łazienka marmurowa

Wykorzystanie naturalnego kamienia w aranżacji wnętrz przeżywa swój renesans. Ze względu na ich efektowny i piękny wygląd coraz częściej sięgamy po naturalne materiały: kamień i drewno. Gdzie możemy użyć marmuru, aby nasza łazienka nabrała elegancji i wyróżniała się na tle całego domu? Podpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Dlaczego kamienie naturalne są tak wyjątkowe?

Granit, marmur oraz trawertyn kojarzy nam się z wnętrzami pałacowymi, dlatego wykorzystanie naturalnego kamienia we współczesnym designie nadaje wnętrzom ekskluzywnego wyglądu. Blaty kamienne stanowią doskonałą formę na uatrakcyjnienie każdej kuchni. Marmur ma niezwykłą, charakterystyczną, żyłowaną strukturę. Żyły w marmurze mają zawsze inny kolor. Na białym kamieniu szare, czerwone żyłowanie, a na czarnym białe. Kamień może mieć też różne odcienie, na przykład kremowy, beżowy, piaskowy, niebieski, czarny, zielony lub różowy. Może być polerowany na wysoki połysk, nadając wnętrzu eleganckiego wyglądu. Jest ciekawym i niezwykłym materiałem wnętrzarskim, a przy tym niezwykle trwałym, o czym przekonują nas rzeźby wykonane w tym kamieniu z okresu starożytności, zachowane do naszych czasów, często w doskonałej formie.

Marmur na ścianę

Kamienie naturalne są bardzo ciężkie, dlatego wymagają wyjątkowego mocowania na ścianie, czyli użycia specjalnie zbudowanych, wzmacnianych konstrukcji, co może stanowić problem. Aby spełnić swoje marzenie o ekskluzywnym wnętrzu, można zastąpić naturalny kamień spiekiem kwarcowym, który jest produktem uzyskanym ze zmielonych skał granitowych z dodatkami. To cienkie kilkumilimetrowe wielkowymiarowe płyty, które przypominają wzory popularnych kamieni naturalnych. Spiek kwarcowy można wykorzystać jako okładzinę ścian, na przykład w łazience. Wykorzystanie płytek ze spieku kwarcowego imitujących naturalny kamień do wyłożenia ścian w łazience jest gwarancją elegancji i wrażenia niezwykłej czystości. Ten materiał doskonale sprawdzi się w nowoczesnym designie, a szczególnie w małym wnętrzu. Jeśli zdecydujemy się użyć marmuru do aranżacji łazienki, to można go wykorzystać na wszystkie ściany, bądź jedną z nich. Jeśli pojawi się na wszystkich ścianach, będzie robić wrażenie niezwykłego wnętrza wykutego w skale.

biała łazienka z marmurem

Marmur na podłogę

Marmurowa łazienka nie musi być koniecznie biała. Można wykorzystać kamień w kolorze beżu, kremu lub piasku. Doskonale komponuje się wtedy z drewnianymi dodatkami, wieszakami na ręczniki, a nawet meblami, które ocieplą przestrzeń łazienki i przełamią surowość kamienia. Jasny marmur optycznie powiększy przestrzeń wnętrza, da wrażenie jego przestronności i czystości. Kamień naturalny wykorzystywany jako okładzina na podłogę pomimo swojej twardości i trwałości nie jest odporny na działanie kwasów i zabrudzeń. Wymaga szczególnej pielęgnacji środkami przeznaczonymi do tego szlachetnego kamienia. Interesująco wyglądają  płytki o niekonwencjonalnym kształcie, z których można  tworzyć niestandardowe, geometryczne wzory.

Marmur – jako blat czy umywalka?

Blaty łazienkowe wykonane z kamienia naturalnego nie tylko pięknie prezentują się, ale również są odporne w kontakcie z wilgocią i wodą. Wykazują się również odpornością na ścieranie. Z kolei marmurowe umywalki o niekonwencjonalnych kształtach, dopełnią efektownego wyglądu łazienki. Podkreślą jej piękno i elegancki styl wnętrza. Są synonimem luksusu i elegancji, jak również dobrego gustu i trwałości.

Marmurowe łazienki, szczególnie w białym kolorze, może robić wrażenia nadmiernej sterylności, dlatego warto wykorzystać dodatki, które ocieplą wnętrze. Mogą to być meble w zdecydowanym kolorze, bądź na przykład czarna armatura łazienkowa. Najbardziej wyrafinowanymi dodatkami są te w kolorze złota, stylem nawiązujące do wnętrz pałacowych. Marmur jest materiałem naturalnym niezwykle pięknym, pasującym do wnętrza w różnych aranżacjach, od klasycznej do nowoczesnej, minimalistycznej. Może zniechęcać swą surowością, ale zastosowanie odpowiednich dodatków stworzy wnętrze zachwycające elegancją i oryginalnością. Choć marmur nie jest tanim materiałem, to warto zdecydować się na zaaranżowanie przynajmniej jednej ze ścian w łazience tym niezwykłym kamieniem.