Malowanie

Wyposażenie każdego malarza

Podstawą wyposażenia każdego artysty są farby, które powinny być właściwe dopasowane do techniki malarskiej i rodzaju powierzchni, jaką mamy zamiar pokryć za ich pomocą. Oczywiście, z odnalezieniem idealnego typu farby, który spełniłby nasze oczekiwania nie będzie najmniejszego problemu, bowiem w licznych sklepach malarskich nie brakuje akcesoriów dla plastyków, a nawet można śmiało rzec, że od ich nadmiaru może rozboleć nas głowa.

Z pewnością, najbardziej znane są farby wodne, czyli słynne akwarele, które są odpowiednie do tworzenia dzieł na papierze, o czym niejednokrotnie mogli się przekonać choćby uczniowie na zajęciach plastycznych w szkole. Nie mniej znane są również farby olejne, głownie wykorzystywane w budownictwie. Ponadto, warto także wspomnieć o farbach lateksowych, które są rozcieńczane za pomocą naturalnego rozpuszczalnika, jakim jest woda. Natomiast do malowania mebli naddają się nowoczesne farby kryjące, doskonale chroniące drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym, nie można pominąć gwaszy mających rewelacyjne właściwości kryjące, których tańsze odpowiedniki są znane jako farby szkolne lub plakatówki sprzedawane w słoiczkach lub w tubach.

Poza tym, każdy malarz nie obejdzie się bez tradycyjnych pędzli, za pomocą których rozprowadza farby na podobraziu malarskim. Warto podkreślić to, iż mogą być one wykonane z naturalnego lub syntetycznego włosia. Ponadto, ich asortyment jest niezwykle bogaty, bowiem wyróżniamy pędzle o różnej długości, grubości i odmiennym kształcie. Oprócz tego, każdy szanujący się malarz w swojej pracowni musi bezwzględnie posiadać sztalugi na obrazy, szufelki do farb, niezliczoną ilość pojemniczków do mieszania pigmentów i rozpuszczalników, a także kleje, lakiery, ramy, płótna oraz paletę malarską.

Natomiast osoby, które nie są zwolennikami malowania za pomocą farb, mają jeszcze do dyspozycji pastele, kolorowe flamastry, rysiki czy też preparaty w sprayu wykorzystywane do tworzenia oryginalnego graffiti. Ponadto, w ostatnim czasie jest w modzie łączenie różnych technik malarskich, w wyniku którego twórcy uzyskują dzieło o niezwykłych wartościach artystycznych.

Kolorystyka mebli kuchennych i pokojowych

Meble powinny być dobrane do danego wnętrza nie tylko, jeśli chodzi o kształt i styl, ale bardzo ważny jest także ich kolor. Zastanawiając się nad tym dokładniej: można mieć piękny pokój, którego ściany będą pomalowane na delikatny, błękitny kolor, a meble będą białe – ostateczny efekt będzie przywodził na myśl styl rustykalny (naturalny, wiejski, świeży); można jednak mieć pokój, którego ściany będą miały błękitny kolor, ale meble będą w kolorze wściekle pomarańczowym – takie połączenie może okazać się męczące dla wzroku.

Z powyższego wynika zdecydowanie, że to właśnie kolor mebli może odegrać decydujący wpływ na charakter wnętrza. W jaki sposób dobierać więc meble? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że meble kupuje się już PO pomalowaniu mieszkania. W ten sposób można zaoszczędzić wiele kłopotów (!). To meble powinny zostać dopasowane do wnętrza – nigdy odwrotnie.

Na jakiej zasadzie dobierać kolorystykę?

Po pierwsze, trzeba pamiętać o efekcie kontrastu. Jeśli ściany mają jasny, pastelowy kolor, warto zastanowić się nad zakupem mebli o ciemnym odcieniu (niestety są one niepraktyczne, ponieważ widać na nich każdą drobinę kurzu), jeśli natomiast ściany mają ciemny kolor, warto zdecydować się na jasne meble (zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie).

Po drugie, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane meble. Wiadomo, że np. meble rattanowe nie będą miały raczej koloru zielonego czy żółtego, ponieważ ich kolor naturalny jest inny, a zmienianie go byłoby „zbrodnią”. Z kolei jeśli mowa o nowoczesnych meblach, szczególnie do pokojów dziecięcych, można pokusić się o drewniane meble w wyrazistych kolorach, które z pewnością spodobają się dziecku.

Po trzecie, kolor mebli może nawiązywać do motywów powtarzających się w innych częściach mieszkania. Np. białe meble świetnie będą komponować się z mieszkaniem urządzonym w stylu kolonialnym lub marynistycznym (tutaj idealnie będą wyglądały również dodatki wykonane z muszli, statki, a także biało-granatowe paski).

Biorąc pod uwagę powyższe rady, można mieć pewność, że nasz dom będzie zachwycał nie tylko style, ale również kolorami.