Materiały obiciowe dedykowane posiadaczom zwierząt

tkaniny wodoodporne

Meble tapicerowane estetyczne, stylowe i wygodne są chętnie wybierane przez klientów, doceniających komfort użytkowania tego rodzaju produktów. Utrzymanie ich w czystości i nienagannym stanie może być problemem, jeśli w domu znajdują się zwierzęta.

Rynek oferuje bogaty wybór mebli tapicerowanych wykonanych z różnych materiałów, dlatego należy spośród nich wybrać takie, które doskonale sprawdzą się w domu ze zwierzętami. Istnieją tkaniny niepoddające się działaniu zwierzęcych pazurów i łatwe w utrzymaniu czystości. Do nich należą między innymi wszelkie tkaniny wodoodporne oraz plusz i welur

Cechy tkanin przyjaznych dla zwierząt

Tkanina przyjazna dla zwierząt oprócz delikatności i przyjemności w dotyku powinna charakteryzować się:

  • odpornością na ich pazury, 
  • wytrzymałością na wszelkie mechaniczne uszkodzenia,
  • łatwością w utrzymaniu czystości, co zapewni meblowi estetyczny wygląd.

materiały meblowe

Niezwykle istotną sprawą jest, aby do  tkaniny nie przyczepiała się sierść, a jeśli się na niej pojawi, była łatwa do usunięcia. Właściciele zwierząt powinni wybierać materiał bez widocznych splotów, ponieważ nie daje się wtedy zahaczać pazurom. Dzięki temu tkanina obiciowa zachowa estetyczny wygląd na długo, a mebel doskonałą kondycję. Poza tym dobrym wyjściem na zabezpieczenie mebla przed pazurami kota lub psa jest specjalny pokrowiec, który dodatkowo zabezpieczy materiał przed zniszczeniem. 

Plusz tkaniną obiciową do domu ze zwierzętami

Plusz uznawany jest za jeden z najszlachetniejszych materiałów obiciowych. Powstał w Indiach, a do Europy trafił w XII wieku. To tkanina z bardzo krótką okrywą runową wielkości poniżej 3 milimetrów, która może być jedwabna, bawełniana lub wełniana. Okrywę uzyskuje się poprzez wprowadzenie dodatkowych nitek runowych w formie pętelek między nitki osnowy i wątku. Plusz jest materiałem bez widocznych splotów, dlatego doskonale sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez zwierzęta. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, wytrzymały, a jednocześnie przyjemny w dotyku i elegancki. Bez problemu można z niego usunąć wszelkie zabrudzenia przy pomocy środka czyszczącego i ściereczki.

Welur jako tkanina obiciowa przyjazna dla pupili

Welur nazywany jest pluszem osnowowym, wytwarza się go przy użyciu techniki tkania rózgowego. Polega ona na przecięciu dodatkowej osnowy runowej i rozwłóknieniu jej końców, gdzie powstaje plusz osnowowy. Welur pomimo swojego delikatnego i eleganckiego wyglądu jest tkaniną niezwykle trwałą i wytrzymałą, dlatego znalazł zastosowanie w produkcji mebli tapicerowanych i obić samochodowych. Doskonale sprawdza się w domach ze zwierzętami. Welur wykorzystuje się do obicia takich mebli jak kanapy, sofy, fotele, krzesła, narożniki, a także legowiska dla zwierząt. Każdy zwierzak doceni przyjemny i przytulny w dotyku welur. Jest niezwykle odporny na rozciąganie i rozrywanie. Poza tym nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy mokra ściereczka z odrobiną mydła lub innego środka czyszczącego, to pozwala na długo zachować estetyczny wygląd na przykład kanapy, fotela, czy krzesła. 

Tkaniny plamoodporne i wodoodporne do domu ze zwierzętami

Dobrym wyborem do domu ze zwierzętami jest tkanina hydrofobowa, której powierzchnia pokryta jest warstwą uniemożliwiającą wchłanianie wszelkich płynów. Zapobiega ona wchłanianiu się wody i brudu z sierści zwierzęcia na przykład po spacerze w deszczowy dzień. Tkaniny wodoodporne i plamoodporne zapobiegają rozwijaniu się grzybów i bakterii, gdyż zabezpieczają materiał przed wchłonięciem się płynów. Poza tym są łatwe w pielęgnacji, gdyż płyny nie wnikają w strukturę materiału obiciowego, ale pozostają na jego powierzchni. Tego typu materiały są wytrzymałe i odporne na zniszczenia mechaniczne, dlatego niestraszne są im pazury kota lub psa. Ich zaletą jest także miękkość i przyjemność w dotyku, co docenią nasze czworonogi.