Monstera – kilka wskazówek, jak przyspieszyć jej wzrost

stymulator wzrostu roślin dla monstery

Monstera to obecnie jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Ze względu na swoje duże, efektowne liście jest bardzo chętnie kupowana jako element ozdobny do mieszkań i przestrzeni biurowych.

Monstera – efektowna roślina ozdobna

Monstera to roślina pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych, jednak z łatwością przystosowuje się do warunków uprawy doniczkowej. Jej cechą charakterystyczną są duże liście o gładkiej powierzchni i specyficznych nacięciach decydujących o bardzo rozpoznawalnym wyglądzie. W zależności od odmiany liście mogą być ciemnozielone lub wielobarwne – na przykład z żółtymi lub białymi przebarwieniami. To właśnie dzięki swoim nieprzeciętnym walorom estetycznym monstera stanowi jedną z chętniej kupowanych roślin doniczkowych. Poza szczególną urodą, o popularności monstery decydują także stosunkowo niskie wymagania i niewielka trudność w uprawie.

Jak zapewnić idealne warunki do szybkiego wzrostu monstery?

Monstera to roślina mało wymagająca, której potrzebom sprosta nawet niezbyt doświadczony amator doniczkowej zieleni. By zapewnić jej właściwe warunki do wzrostu, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

  • Lekko zacienione stanowisko

Doniczkę z monsterą należy ustawić w miejscu lekko zacienionym. Roślina nie toleruje ostrego bezpośredniego słońca, które może powodować występowanie oparzeń na liściach. Przy wyborze stanowiska należy jednak zachować umiar – zbyt mało słońca może doprowadzić do wyrastania liści małych i bez charakterystycznych nacięć.

  • Właściwe podłoże

Podłoże dla monstery powinno być dobrze przepuszczalne, zapewniające umiarkowaną wilgoć i niepozwalające na zbyt dużą retencję wody, która może prowadzić do gnicia korzeni. Właściwa będzie ziemia do kwiatów doniczkowych z dodatkiem torfu, perlitu bądź piasku lub włókien kokosowych.

  • Odpowiedni drenaż

Monstera wymaga luźnego podłoża z dużą dostępnością powietrza, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu.

dbanie o szybki wzrost monstery z biostymulatorem

  • Właściwe nawodnienie

Monsterę należy podlewać umiarkowanie, odczekując, aż ziemia przeschnie między kolejnym nawodnieniem. Roślina nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, ważne jest więc, by nie dopuścić do jej przelania. Nadmiar wody zbierający się w podstawce należy regularnie usuwać. Dobrą praktyką jest również zraszanie liści monstery miękką wodą około dwóch razy w tygodniu.

  • Wystarczająca przestrzeń

Monstera osiąga duże rozmiary, dlatego ważne jest zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej właściwy wzrost.

  • Stała temperatura

Stanowisko dla monstery powinno znajdować się z daleka od grzejników i innych źródeł ciepła, a także w odpowiedniej odległości od okien i drzwi balkonowych, by nie wystawić rośliny na działanie dużych wahań temperatury.

ekologiczny biostymulator roślin dla monstery

Jak przyspieszyć wzrost monstery?

W celu przyspieszenia wzrostu monstery można zastosować dodatkowe odżywianie przy pomocy odpowiedniego nawozu. W okresie wiosenno-letnim, czyli od początku marca do końca sierpnia, polecane jest wzmacnianie rośliny raz na dwa tygodnie. Jesienią rozpoczyna się okres wegetacji roślin trwający przez całą zimę, w czasie którego należy wstrzymać podawanie nawozu.

Zalety stosowania biostymulatorów dla roślin doniczkowych

Biostymulatory dla roślin doniczkowych są nawozami uniwersalnymi, nadającymi się do każdego rodzaju roślin w różnych fazach ich rozwoju. Można je stosować w formie oprysku lub podlewania, dolistnie lub dokorzeniowo, także w sytuacji wystąpienia czynników stresowych w roślinie. Biostymulatory regenerują i wzmacniają roślinę, pobudzając ich wzrost. Ich działanie wspiera rozwój silnego i zdrowego korzenia.

Monstera to piękna roślina, która może być wykorzystywana w celach ozdobnych w domu lub biurze. Dzięki zapewnieniu jej właściwych warunków i odpowiedniemu nawożeniu można cieszyć się jej urodą przez wiele lat.