Panele fotowoltaiczne w duecie z pompami ciepła – czy to działa?

instalacja fotowoltaiczna lubin

Już od kilku lat zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ekologicznymi oraz nowoczesnymi źródłami energii odnawialnej. W dzisiejszych czasach bardzo dużą uwagę przywiązuje się do najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej oraz uniezależnienia się od publicznych dostawców prądu ze względu na stale rosnące ceny. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie energii elektrycznej, która spełnia zapotrzebowanie na prąd całego budynku. W połączeniu z pompą ciepła jest to duet idealny, który pozwala całkowicie uniezależnić obiekt od zewnętrznych dostawców.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – skąd to połączenie?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które korzysta z energii zgromadzonej w ziemi, powietrzu oraz w wodzie do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu. Wymaga ona zasilania drogą elektryczną, a więc prąd, który wytwarzany jest przez instalacje fotowoltaiczną, będzie wykorzystywany przez pompę. Panele fotowoltaiczne dzięki wytwarzaniu „darmowego” i ekologicznego prądu pozwalają na tanią pracę pompy. Połączenie tych dwóch rozwiązań jest szczególnie korzystne dla środowiska naturalnego oraz pozwala obniżyć w znacznym stopniu koszty, które należy ponosić za ogrzewanie czy energię elektryczną. Warto także wiedzieć, że pompa ciepła, wykorzystując energię z instalacji, pozwala efektywniej wykorzystać wytworzony prąd w stosunku 1:1, a nie tak jak przypadku w systemu opustów, tylko 1:0,8. 

Połączenie tych dwóch metod jest niemalże idealnym rozwiązaniem dla obiektów, które mają być całkowicie uniezależnione od zewnętrznych dostawców prądu i innych mediów. Warto rozważyć inwestycję w nowoczesną pompę ciepła połączoną z profesjonalną instalacją fotowoltaiczną, ponieważ pozwala to znacznie zredukować koszty utrzymania budynku, dzięki samodzielnemu wytwarzaniu prądu, co pozwala na tańsze ogrzewanie oraz zapewnienie ciepłej i zimnej wody.

Pompa ciepła, a zużycie energii

Dla tradycyjnego domu jednorodzinnego o powierzchni do 100m^2 potrzebne będzie około 10 tysięcy kWh rocznie energii cieplnej. Pompa ciepła, która wytworzy odpowiednią ilość energii będzie zużywać około 3000 kWh. Jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ można w ten sposób efektywniej wykorzystać energię oraz jej nadmiary, która wytwarzana jest przez panele słoneczne. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ redukuje ilość prądu, który jest przekazywany do publicznej sieci w ramach systemu opustów.

montaż paneli fotowoltaicznych w lubinie

Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych w Lubinie? Rozwiązanie to pozwoli Ci na spore oszczędności w gospodarstwie domowym.

Magazynowanie i wielkość fotowoltaiki, a pompa ciepła

Projektując instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę ewentualne wzrosty zapotrzebowania na energię elektryczną oraz ogrzewanie. W tym celu warto wybudować mocniejszy system, ponieważ w przypadku montażu pompy ciepła, zapotrzebowanie znacznie się zwiększy. Magazynowanie dodatkowo wyprodukowanego prądu jest dobrym rozwiązaniem, jednakże system opustów nie pozwala wykorzystać oddanej energii w stosunku 1:1. Prąd, którego nadmiary są magazynowane, można ponownie wykorzystywać tylko w okolicach 80% jego początkowej wartości. Nie jest to duży spadek, może jednak być zauważalny dla zwykłego użytkownika.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zwiększy się zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – mniejsza jej ilość będzie magazynowana. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pompa ciepła w połączniu z instalacją fotowoltaiczną pozwala budynkowi niemalże całkowicie uniezależnić się od publicznej sieci energetycznej oraz cieplnej.

Pompa ciepła i panele słoneczne – czy to połączenie się opłaca?

Pomimo kosztów związanych z tym przedsięwzięciem, zdecydowanie opłaca się inwestować w połączenie paneli słonecznych wraz z pompą ciepła. Prowadzi to do całkowitego uniezależnienia się od publicznych sieci oraz wzrost ilości ekologicznych rozwiązań. To rozwiązanie redukuje straty związane z przymusem oddawania nadmiaru energii do publicznej sieci energetycznej. Ten duet jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla portfela, ale także środowiska.

Bardzo ważne jest, aby w dzisiejszych czasach dbać o otoczenie oraz decydować się na rozwiązania, które będą w 100% ekologiczne. Odnawialne źródła energii nie zanieczyszczają atmosfery oraz nie produkują zbędnych substancji, które mogą wpływać na ekosystem, który obecnie jest w bardzo złym stanie. Warto więc decydować się na łączenie wielu metod pozyskiwania energii elektrycznej. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest połączenie paneli słonecznych wraz z pompą ciepła.