Piec na ekogroszek z podajnikiem, czy bez?

Piece na paliwa stałe od zawsze były bardzo popularnym i skutecznym sposobem ogrzewania budynków. Jeszcze do niedawna czysty węgiel był najczęściej stosowanym materiałem opałowym. Obecnie jednak znacząco się to zmienia, głównie ze względu na rosnącą świadomości ekologiczną wśród społeczeństwa i chęć szukania coraz to bardziej ekologicznych i wydajniejszych materiałów opałowych.

Jednym z takich paliw stałych wykorzystywanych w systemach ogrzewania jest z pewnością ekogroszek, który szczególnie w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Piece działające na ekogroszek to zazwyczaj bardzo wydajne i niezawodne konstrukcje, które mają wiele zalet, przez co tak często są wybierane przez wiele osób. Warto więc wiedzieć, jak działają piece na ekogroszek, czym różni się piec z podajnikiem od pieca bez podajnika, jaka jest cena pieca z podajnikiem oraz dlaczego warto zainwestować w tego typu konstrukcję?

Jak działa piec na ekogroszek?

Piece na ekogroszek to konstrukcje, które zostały dokładnie przemyślane i stworzone w taki sposób, aby mogły pracować niezawodnie z najwyższą wydajnością. Z pewnością pomaga w tym częściowe zautomatyzowanie tego typu kotłów, które obecnie nie wymagają zbyt częstej ingerencji ze strony użytkownika i potrafią samodzielnie działać oraz kontrolować temperaturę we wnętrzu. To sprawia, że kotły na ekogroszek to bardzo praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo jest bardzo proste w użytkowaniu.

Zasada działania pieca na ekogroszek opiera się na spalaniu materiału opałowego w specjalnej komorze, do której ekogroszek jest dostarczany ręcznie przez użytkownika lub też przy pomocy specjalnego podajnika. Kotły z podajnikiem to obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie, które pozwala uzyskać wysoką wydajność pieca i częściowo zautomatyzować jego działanie. Początkowo palenisko należy rozpalić, jednak później to sam piec za pomocą wbudowanego sterownika dba o to, aby podtrzymać płomień. W tym celu dodaje on samodzielnie ekogroszek paleniska oraz steruje wentylacją, która dostarcza powietrze niezbędne podczas procesu spalania. 

Piec na ekogroszek z podajnikiem a piec na ekogroszek bez podajnika

Obecnie w sprzedaży można znaleźć zarówno piece na ekogroszek z podajnikiem jak i piece na ekogroszek bez podajnika. Obie te konstrukcje mają swoje zalety i wady, jednak warto wiedzieć, czym dokładnie się od siebie różnią, aby podczas ich zakupu wybrać odpowiedni model.

Piec na ekogroszek bez podajnika to dużo starsza konstrukcja, które wykorzystywane są przez wiele osób już od bardzo dawna. Ich głównymi zaletami jest z pewnością to, że są tanie w zakupie i eksploatacji, mają prostą budowę, więc są odporniejsze na różnego rodzaju awarie, można użytkować w nich ekogroszek o różnej wielkości itd. Wadą jest z pewnością to, że wymagają regularnej kontroli i częstego dokładania ekogroszku, ponadto regulacja procesów spalania jest w ich przypadku mało precyzyjna, szczególnie wtedy, gdy zajmuje się tym niedoświadczony użytkownik, ponieważ materiał opałowy dostarczany jest do paleniska ręcznie.

Piece na ekogroszek z podajnikiem, to znacznie bardziej nowoczesne i zaawansowane konstrukcje, które częściową są zautomatyzowane. W przypadku tych kotłów ekogroszek wystarczy dokładać raz na kilka lub nawet kilkanaście dni do specjalnego podajnika, który następnie w sposób automatyczny dodaje do paleniska odpowiednią ilość opału, niezbędną do zapewniania ustalonej temperatury we wnętrzu. Proces ten kontrolowany jest przez specjalny sterownik, który wymaga zasilania, wiec konieczność zapewniania energii elektrycznej w przypadku takiego kotła można potraktować jaką jedną z jego wad.

Cena pieca na ekogroszek z podajnikiem

Piece na ekogroszek z podajnikiem to urządzenia, które z racji nowoczesności i zaawansowanej technologii mogą być znacznie droższe od zwykłych pieców bez podajnika. Jest to jednak inwestycja, która jest warta swojej ceny. W zależności od mocy pieca, jego możliwości, firmy, dostępnych funkcji i innych czynników ich cena może się znacząco różnić. Cena pieca na ekogroszek zaczyna się już od kilku tysięcy złotych i często sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych, w przypadku bardzo wydajnych i nowoczesnych kotłów. Warto więc dokładnie zastanowić się czego oczekujemy od takiego pieca i wybrać ten model, który będzie optymalny w danym przypadku.