Pompy ciepła wysokotemperaturowe – czy warto się na nie zdecydować

pompy ciepła Kraków

Pompa ciepła wykorzystywana do ogrzewania domu to temat, który nieustannie wraca. Wynika to z niepewności właścicieli domów jednorodzinnych, co do skuteczności i opłacalności ich działania. Oprócz tego zakup pompy ciepła wiąże się z ogromnym wydatkiem, obejmującym nie tylko koszt jej zakupu, ale również wieloletnie oczekiwanie na zwrot. Czy zatem użytkowanie pompy ciepła się opłaca? Jak właściwie działają pompy ciepła wysokotemperaturowe? 

Ogrzanie domu jednorodzinnego wiąże się z dużymi wydatkami, o których mało kto myśli jeszcze na etapie tworzenia projektu. Okazuje się jednak, że decyzja odnośnie tego, w jaki sposób docieplimy dom w zimowe miesiące, jest kluczowa jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pompa ciepła to faktycznie spora inwestycja, ale jednocześnie świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych

Pompy ciepła – jakie rodzaje wyróżniamy? 

Projekt budowy wymarzonego domu jednorodzinnego jest niezwykle ważny dla wszystkich mieszkańców. W końcu to na tym etapie wyznaczamy wszystkie najważniejsze pomieszczenia, a także punkty, w jakich będą zamontowane przyłączenia. Na tym etapie warto także zainteresować się tym, w jaki sposób będziemy ogrzewać wodę oraz cały dom w chłodniejsze miesiące. Obecne ceny ogrzewania zarówno drewnem czy gazem są bardzo wysokie i trzeba przyznać – mało ekologiczne. Dlatego też świetną alternatywą do ogrzania domu jednorodzinnego są pomy ciepła. 

Na czym polega ich praca? Jakie rodzaje pomp wyróżniamy? 

Inwestycja w pompę ciepła jest wysoka, ale zwrot kosztów następuje w przeciągu kilku lat. Jednocześnie efektywne działanie pompy w naszym domu pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na ogrzewaniu, gdyż wytwarzana energia jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych. Do zalet pomp ciepła należy zaliczyć również możliwość chłodzenia pomieszczeń w ciepłych miesiącach. Działanie pompy jest ekologiczne ze względu na wykorzystywanie do grzania odnawialnych źródeł energii. 

W domach jednorodzinnych istnieje możliwość zainstalowania różnych rodzajów pomp ciepła. Wyróżniamy: 

  • pompy ciepła powietrzne z różnieniem na pompy niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe, 
  • gruntowe pompy ciepła, 
  • pompy ciepła do CWU, 
  • klimakonwektory. 

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła wysokotemperaturową? 

Od 2021 roku zostały zmienione przepisy budowlane. Wedle nich właściciele nowo powstających domów jednorodzinnych powinni zadbać o to, aby zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania domu oraz wody było zminimalizowane. W tym zadaniu doskonale sprawdzają się wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda. 

Wykorzystanie pomp ciepła wysokotemperaturowych sprawia, że w efektywny sposób można zmniejszyć wydatki energetyczne całego gospodarstwa, spełniając przy tym podstawowe założenia nowych przepisów budowlanych. Co ciekawe – pompy ciepła wysokotemperaturowe można zainstalować nie tylko w dopiero powstających projektach. Brak konieczności wymieniania całej instalacji sprawia, że świetnie zastępują stare kotły grzewcze i umożliwiają podpięcie do istniejących już kaloryferów. 

Pomimo wysokich kosztów inwestycji na zamontowanie pompy ciepła decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Niezależnie od tego czy budynek dopiero powstaje, czy robią to w ramach modernizacji istniejącego już systemu grzewczego, mogą spodziewać się sporych oszczędności w comiesięcznych opłatach. Zwrot inwestycji w pompę ciepłą następuje najczęściej w ciągu kilku lat. Ciekawą opcją jest również skorzystanie z możliwości otrzymania dofinansowania.

Zmieniające się przepisy dotyczące budownictwa zabudowy jednorodzinnej niejako mają zachęcić do korzystania z bardziej ekologicznych i oszczędnych sposobów ogrzewania gospodarstwa domowego. Zwłaszcza, że ogromną zaletą posiadania pompy ciepła jest łatwy i bezproblemowy montaż, a także komfort użytkowania, gdyż raz zainstalowana działa bezobsługowo.