Remont w pokoju – krok po kroku

Remont pokoju powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kilka lat – chodzi o nadaniu wnętrzu świeżości i czystości, a także odświeżenie koloru, który przez lata narażony jest na przeróżne zabrudzenia, zwłaszcza gdy w domu są dzieci i zwierzęta. Remont jest nierzadko dobrym pomysłem, gdy samo przestawienie mebli i wymiana dodatków to za mało, by pokój zyskał nowy charakter.

O czym pamiętać, planując remont?

Aby remont udał się w pełni, warto zawczasu sporządzić harmonogram prac, uwzględniając dostępny budżet, czas, jaki możesz poświęcić na przeprowadzenie remontu, a także to, w jakim stylu chcesz urządzić pomieszczenie.

Prace remontowe zacznij od tzw. mokrej roboty, by uniknąć zabrudzeń np. przy wymienianiu mebli lub drzwi. Odpowiadając na pytanie o to, czy najpierw zacząć od ściany, czy od podłogi, radzimy rozpocząć od podłogi. Panele na ogół wymagają zerwania i położenia nowych, lecz podłogę z drewna wystarczy jedynie odświeżyć i polakierować, by była zachwycająca.

Dopiero gdy już odświeżysz podłogę, możesz wziąć się za ściany. Nierzadko wymagają one wyrównania poprzez zaszpachlowanie. Gdy już uporasz się z nierównościami, możesz przystąpić do nakładania farby. Zależności od intensywności koloru, mogą być potrzebne dwie lub trzy warstwy.

Jakie kolory są obecnie w modzie?

Być może planując malowanie pokoju, interesujesz się tym, co jest aktualnie na topie. Od 2020 roku nasila się trend stosowania we wnętrzach intensywnych, ciemnych kolorów – zieleni, granatu, a nawet… czerni. Absolutnie nie oznacza to jednak, że zapanowała moda na ponure wnętrza. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, aby zastosowane kolory jak najbardziej umiejętnie łączyć z jasnymi barwami i dodatkami, dzięki czemu wnętrze będzie urządzone stylowo, odważnie i przytulnie. Aktualnie we wnętrzach broni się również biel, beż, szarości, a także delikatne błękity i róże.

Jak dobrać meble do sypialni?

Łóżko

Wybierając odpowiednie łóżko, warto zwrócić uwagę na stelaż. Mowa tutaj o deseczkach podtrzymujących materac. Dobrze jest, gdy deski rozmieszczone są gęsto i mogą dostosować się do Twojego ułożenia podczas snu. Dzięki temu możesz liczyć na pełną wygodę niezależnie od pozycji. Ważna jest także powierzchnia, jaką zajmuje łóżko – jeśli masz mały metraż, możesz pomyśleć o takim rozwiązaniu jak łóżka piętrowe dla dorosłych. Dają one mnóstwo możliwości, zwłaszcza że w razie potrzeby w górnej części może znajdować się łóżko, a w dolnej możesz umieścić np. biurko.

Materac

Wybierając materac, możesz kierować się stopniami twardości, określanymi w skali od H1 do H3. Opracowywane są one na podstawie uśrednionych danych dotyczących wagi i wzrostu użytkowników, a także przy założeniu, że przez całą noc śpimy w jednej pozycji. Lepszym pomysłem będzie jednak wzięcie pod uwagę czynników takich jak ulubione pozycje do snu, ewentualne problemy z kręgosłupem, a także odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Szafka nocna

Niewielki, niepozorny mebel, bez którego trudno się obejść. Najbardziej jest on przydatny osobom zażywającym w łóżku wypoczynku w ciągu dnia lub jeszcze przed snem, z uwagi na możliwość schowania najpotrzebniejszych drobiazgów. Jeśli zatem masz możliwość ustawienia przy łóżku nocnej szafki, nie rezygnuj z niej! Uprzyjemni Ci ona codzienny pobyt w sypialni i będzie miłym dla oka uzupełnieniem wystroju wnętrza.

Przemyślana przestrzeń w pokoju – jak o nią zadbać?

Z sypialni korzystamy obecnie na różne sposoby – nie tylko w niej śpimy i relaksujemy się przed snem, lecz też nierzadko pracujemy zdalnie. Dlatego też liczy się zarówno efektywne oświetlenie dzienne i sztuczne. Kolejnym elementem, na jaki musimy koniecznie zwrócić uwagę, jest to, by w sypialni nie znajdowało się na widoku zbyt wiele przedmiotów. Jednym z rozwiązań jest przestronna szafa lub wprowadzenie stylu minimalistycznego.

Remont w pokoju może być pełnym chaosu, długotrwałym procesem, lub jeśli odpowiednio się za niego zabierzemy, może być dobrze rozplanowany i sprawnie przeprowadzony.