Serwisy obiadowo-kawowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

zestaw kawowy porcelana

Piękny, kompletny serwis obiadowo-kawowy to wizytówka każdej gościnnej pani domu. Prezentowany zarówno podczas rodzinnych obiadów, jak i spotkań ze znajomymi stanowi niewątpliwy symbol elegancji, porządku i wyszukanej estetyki, zwłaszcza w momencie gdy jest wykonany z wysokiej jakości porcelany. Aby serwis obiadowo-kawowy nie wyglądał zupełnie nie na miejscu, podczas jego wyboru warto zwrócić uwagę na wzornictwo i estetykę zgodną z domownikami i ich stylem życia, a także jej współgranie z wystrojem i klimatem całego domu lub mieszkania. Ale czy to wszystko? Jak mądrze kupić dobry serwis obiadowo-kawowy?

Postaw na minimalizm

Choć niegdyś popularne było posiadanie niezwykle ozdobnych, ręcznej roboty zastaw stołowych prezentowanych w przeszklonej gablocie, dziś taki zdobniczy przepych byłby co najmniej nie na miejscu w większości mieszkań i domów. Wiele osób stawia dziś bowiem na prostotę i niczym niewymuszoną elegancję, którą można podsumować jako zwyczajny minimalizm. Jeśli więc chcesz, by twój serwis obiadowo-kawowy prezentował się dobrze i stanowił wartość dodaną do spotkań i imprez w twoim domu, pomyśl o dopasowaniu go do panującego we wnętrzu klimatu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór serwisu w kolorze białym, choć równie elegancko sprawdzają się te z drobnymi elementami ozdobnymi, a więc biegnącym z boku czarnym paskiem, delikatnymi złotymi liniami czy też nietypowymi tłoczeniami. Pamiętaj – minimalistyczna zastawa pasuje niezależnie od okazji i przetrwa z tobą wiele lat. To, co modne dziś nie koniecznie będzie podobało się przyszłym pokoleniom. Im bardziej gładki serwis obiadowy, tym większe możliwości aranżacji stołu. Wzornictwo to jednak nie wszystko.

 porcelana zestaw obiadowo kawowy

Wybierz serwis funkcjonalny

Kupując serwis obiadowo-kawowy warto zastanowić się jak często będziesz z niego korzystać. Wiele osóbzachowuje te bardziej eleganckie serwisy na specjalne okazje, na co dzień korzystając ze znacznie prostszych naczyń ceramicznych. To oczywiście dobre rozwiązanie, choć nie jedyne. Dobrej jakości porcelana bez nadmiaru zdobień z powodzeniem przetrwa kilkanaście lat codziennego używania – po prostu musisz dbać o nią z należytym szacunkiem.

Funkcjonalność jest w przypadku serwisów istotna również wtedy, gdy myślisz o samym jego rozmiarze. Jeśli nie zdarza ci się organizować imprez na kilkanaście osób i zwykle przebywasz w dość kameralnym gronie, nie ma potrzeby by twoja zastawa kurzyła się na półkach przez cały sezon. Wybierz zestaw, który rozmiarem pasuje do twoich potrzeb i nie przejmuj się, gdy raz w życiu zajdzie konieczność podania komuś obiadu na talerzu nie pasującym do kompletu! Ostatecznie, jeśli zdecydujesz się na bardzo prosty zestaw, który po czasie okaże się za mały, z łatwością dokupisz pasujące do niego elementy – sztuka ta oczywiście może być znacznie trudniejsza w przypadku unikatowych, zabytkowych wręcz serwisów.

Jakość wykonania – postaw na porcelanę

Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie każda osoba poszukująca nowego serwisu obiadowo-kawowego, to materiał, z jakiego został on wykonany. Oczywiście łatwo znaleźć na rynku zastawy ceramiczne oraz te wykonane ze słabszych i znacznie tańszych materiałów, jednak prawdziwą wartość od lat niesie za sobą zastawa z prawdziwej, wysokiej jakości porcelany. Ten kruchy ale niezwykle elegancki materiał zachwyca w każdym wydaniu i w przypadku serwisów „na specjalne okazje” sprawdza się jak żaden inny, dodając aranżacji stołu wyrafinowania i prestiżu. W końcu to właśnie porcelana gości na wszystkich królewskich stołach od wielu pokoleń!