Stare okna drewniane a nowe – czym się różnią?

Różnice pomiędzy starymi a drewnianymi oknami są wręcz kolosalne. I o ile stary typ okien mocno zniechęcił konsumentów do korzystania z nich, co spowodowało wejście na rynek okiem plastikowych, o tyle ich współczesny odpowiednik wielu tych wad nie posiada. Czym zatem różnią się nowe okna drewniane od okien starego typu?

Dlaczego zrezygnowaliśmy z drewnianych okien?

Każdy pamięta grube, drewniane i nieszczelne ramy okienne, które trzeba było na zimę zabezpieczać przez wstawienie okna dodatkowego. A potem, na wiosnę, dokonywać demontażu. I tak co roku. O wywietrzeniu mieszkania lub domu w sezonie jesienno-zimowym można było raczej zapomnieć, zresztą dla wielu kilkuminutowe wychłodzenie mieszkania celem odświeżenia powietrza, gdy za oknem coraz niższe temperatury, było nie do pomyślenia.

Dziś, gdy zdajemy sobie większą sprawę z konieczności odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza w pomieszczeniu, współczesne systemy okienne nie mogą być dla nas utrudnieniem. Innym powodem było częste wypaczanie się ram pod wpływem czynników atmosferycznych. Wystawiane na działanie promieni słonecznych drewniane ramy blakły, a do tego ciekła z nich lepka, brudząca żywica. Łuszcząca się farba oraz inwazja różnej maści insektów również była na porządku dziennym. Największą wadą była jednak nieszczelność okien. Szyby były często zimne, a to negatywnie wypływało na odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu, gdyż im szyba zimniejsza, tym więcej ciepła uciekało na zewnątrz. Było to przyczyną całkiem dużych wydatków na opał.

Czy nowe okna drewniane sprawdzą się lepiej?

Odpowiedź jest dosyć oczywista- jak najbardziej. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań oraz środków konserwujących dzisiejsze okna drewniane oraz okiennice drewniane są o wiele bardziej odporne na panujące dookoła warunki. Nowoczesne środki konserwujące o wiele lepiej wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu obecnie stosowane ramy okienne nie są narażone na wyblaknięcie, inwazje szkodników lub rozwój pleśni. Dzięki dobrze wykonanym łączeniom, okna nie ulegają wypaczeniu, zatem nie pojawią się nagłe problemy z otwieraniem ich przy późniejszej eksploatacji.

Dodatkowo można je dopasować do potrzeb związanych ze sposobem użytkowania danego pomieszczenia. Inne okna sprawdza się w pokoju dziecięcym a inne w pokoju używanym jako gabinet, co jest powodem, dla którego do firmy HALUPCZOK-STOLARSTWO zgłasza się tak wielu chętnych do zakupu odpowiedniego rodzaju okien.

Okna drewniane są wykonane poprzez sklejenie trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. Dzięki temu zlikwidowane są takie wady jak sęki czy skręty włókien. I właśnie to łączenie kolejnych warstw drewna dobrze zabezpiecza drewniane okna przed wypaczaniem się.

Lepsza izolacja cieplna oraz zapewniona wentylacja

Drewno ma bardzo niski współczynnik przenikalności cieplnej. Oznacza to, że w porównaniu z innymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji okien, drewno znacznie niweluje ilość ciepła uciekającego przez ściany. A to przyczynia się do znacznych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Drewno jest też dobrym materiałem umożliwiającym właściwą wentylacją pomieszczenia. W pozytywnym sensie są mniej szczelne niż okna z PCV, co pozwala na wpuszczenie do pomieszczenia pewnej ilości świeżego powietrza. Skorzystaj z usług stolarki okiennej i drzwiowej i zadbaj o ciepło i wygląd swojego mieszkania.

Nie chodzi tu oczywiście o nieszczelność, przeciągi i obniżanie temperatury. Raczej mamy tu do czynienia z delikatną wentylacją pomieszczenia. W końcu dobra izolacja cieplna nie równa się pozbawieniu się wszelkiej możliwości dostępu do świeżego powietrza z zewnątrz. Współczesne okna drewniane to szerokie spektrum zalet, nieporównywalne ze swoim poprzednikiem, który w starciu z aktualnymi potrzebami zupełnie by się nie sprawdził.