Strukturalna elewacja domu – hit czy kit?

tynk

Budowa własnego domu to nieraz duże wyzwanie. Fajnie jest mieć swój własny kąt, jednak tworzenie go samemu od podstaw często bywa męczące, i to nawet do samego końca.

Choć wiele problemów sprawia nam sam projekt i rozpoczęcie budowy, to gdy zmierza już ona ku końcowi, pojawia się problem wykończenia elewacji.

Współcześnie jest wiele modnych stylów i nie do końca wiadomo co właściwie wybrać, by elewacja nie tylko cieszyła oko i była funkcjonalna, ale też by można było pochwalić się popularnym wykończeniem.

Jakie są metody wykańczania elewacji?

Jest ich bardzo dużo, wszystko zależy właściwie od pomysłu architekta, jednak wśród tych bardziej popularnych metod można wyróżnić wykończenia za pomocą:

  • Cegieł
  • Kamienia
  • Drewna
  • Płyt i paneli
  • Blach

Wszystkie one nadają budynkowi niesamowity wygląd. Nie można jednak zapominać o najpopularniejszej metodzie, jaką jest otynkowanie.

Jest to najbardziej uniwersalne wykończenie, które sprawi się świetnie w każdym stylu. Ponadto tynk jest niesamowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, dzięki czemu prezentuje się bardzo dobrze w każdych warunkach.

Dlatego też skupię się właśnie na tej formie wykończenia elewacji a konkretnie na tynku strukturalnym.

Co to jest tynk strukturalny i dlaczego warto postawić na tę formę elewacji?

Ta specjalna masa tynkarska jest bardzo popularnym ostatnio tworzywem, które pozwala na uzyskanie efektu wielofakturowej struktury na ścianach.

Fenomen tego rodzaju tynku polega na wychodzeniu poza schematy.

Jak już wiemy, wiele jest metod wykańczania elewacji, jednak niezależnie od kształtu czy koloru drewna lub cegieł, będą one bardzo do siebie podobne.

Tynk strukturalny ma to do siebie, że przez wybór jego ziarnistości można uformować wiele różnych struktur, a co za tym idzie stworzyć wyjątkowy i niepowtarzany efekt na ścianach.

Jak prezentuje się ten rodzaj tynku?

Ten niepowtarzalny efekt wywołuje czasem wiele emocji, ponieważ jego faktura bardzo kojarzy się z niedokończoną jeszcze elewacją. Często jest ona nierówna, jakby niezeszlifowana, przez co dla niektórych jest to obraz kiczu, a nie zamierzonej aranżacji.

Dla większości ma to jednak swój urok. Za pomocą tego tynku można uzyskać niesamowite formy, wgłębienia, wypuklenia, które przy dobrym guście mogą prezentować się niesamowicie. 

Fenomen strukturalnej elewacji

Uniwersalność i efektowność tynku strukturalnego to nie jedyne zalety tej metody wykończenia domu. Jak już wiadomo, tynk jest bardzo trwałym tworzywem, a jeśli dodatkowo zwiększamy jego warstwowość tworząc efekt struktury, to staje się on  się bardzo odpornym na ścieranie, wieloletnim, bezproblemowym i niewymagającym konserwacji elementem zewnętrznej elewacji.

Co jest modne?

Mimo że tynk strukturalny jest odrębną metodą elewacji, która sama w sobie jest hitem ostatnich lat dzięki praktycznie nieograniczonej gamie kolorystycznej, to coraz częściej wykorzystuje się to tworzywo, by osiągnąć efekt zbliżony np. do betonu czy drewna.

Za pomocą tego tynku można stworzyć wiele niecodziennych kompozycji elewacji. Do tych, które ostatnio królują w architekturze, można zaliczyć:

  • Kreowanie tzw. drapanej, szczotkowanej czy sznurowanej powłoki
  • Imitowanie zdobień granitowych czy z piaskowca za pomocą dodania do masy tynkowej drobnego kruszywa
  • Nawiązywanie do cegieł klinkierowych czy betonu architektonicznego przez dobranie odpowiedniego koloru tynku
  • Tworzenie niecodziennych elewacji odbijających światło dzięki dodawaniu substancji luminescencyjnych

Powyższe efekty i struktury można uzyskiwać za pomocą specjalnych szablonów, form silikonowych czy innych narzędzi do fakturowania, jednak warto pamiętać, że tynk strukturalny jest tworzywem bardzo otwartym na kreatywność człowieka.

Można znaleźć do niego wiele zastosowań, mieszać go z innymi materiałami budulcowymi i tworzyć niesamowite i oryginalne struktury.

elewacje

Jak się za to zabrać?

Choć tynk strukturalny można stworzyć samemu, to warto przy budowie powierzyć elewację domu firmie remontowej. Profesjonalni budowlańcy niewątpliwie śledzą trendy z nim związane i wiedzą jak stworzyć odpowiednią strukturę, by prezentowała się ona efektownie.

Moda na wykańczanie zewnętrznej strony domu w sposób oryginalny się nie kończy. Można spojrzeć choćby na elewacje większych miast. Tynk strukturalny we Wrocławiu jest właściwie dominatem wśród innych metod i nie ma w tym nic dziwnego. Jego popularność wciąż wzrasta i raczej szybko się nie skończy, co niewątpliwie jest zwiastunem rozwoju ciekawych rozwiązań wykańczania elewacji.