Styl francuski i angielski w meblarstwie

Meble francuskie

Meble francuskie

Meblowanie mieszkania w stylu francuskim to domena wszystkich zakochanych w klasycznym wystroju wnętrz. Urządzanie mieszkania w stylu francuskim to kierowanie się miłością do klasycznych francuskich mieszkań królów i arystokracji epoki „ludwików” Styl francuski w meblach objawia się lekkością formy oraz ilością i jakością dodatków. Wielbiciele klasyki cenią meble francuskie ze względu na najwyższej jakości detale i wykończenia. Dzięki nim meble urastają do symbolu elegancji i dobrego smaku.
Wpływy architektury francuskiej można zaobserwować na całym świecie. Natura francuskich projektów pozostaje z nami przez wieki i meble francuskie są zawsze warte zakupu.

Meble francuskie to przede wszystkim meble wzorowane na meblach z epoki Ludwików : Ludwika XIV i Ludwika XV a także art deco i empire. Meble francuskie wzorowane na epoce Ludwika IV cechuje specyficzny, unikatowy sposób zdobienia. Prym wiodą liście nenufarów, kwiatów, muszli, lilii a także bogate kompozycje kwiatowe i scenki rodzajowe Meble francuskie w stylu Ludwika XV zwane również francuskim rokokiem. W tym stylu ornamentyka jest podobna do tej, która cechowała meble w stylu Ludwika XIV ale są znacznie lżejsze, kobiece i funkcjonalne niż swoje poprzedniczki. Meble w stylu art deco święciły tryumfy na początku XX wieku. Jednak moda na meblowanie mieszkań w tym stylu nie maleje od lat. Dlaczego? Może dlatego, że Art deco cechuje przede wszystkim wiele odniesień do rzeźby i malarstwa.

W tym stylu odnajdziemy elementy kubizmu, impresjonizmu oraz secesji. Może dlatego również, że meble art deco są pochwała symetrii i geometryzacji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, ze do budowy tych mebli Do budowy mebli wykorzystuje się różne gatunki drewna szlachetnego: klasyczny mahoń, drewno klonowe, jesion oraz heban. Zwolennicy mebli klasycznych, szczególnie mebli francuskich oprócz „ludwików” i art deco wybierają meble w stylu empire. Meble w stylu empire to meble jakie królowały na salonach francuskich za czasów panowania Napoleona. Ten styl cechuje wiele odwołań do architektury, surowość konstrukcji wzbogacona jedynie drobnymi rzeźbami w brązie lub drewnie. Styl empire wprowadził do użytku tak zwane meble ruchome psyché, duże uchylne lustro raz coiffeuse, toaletka z lustrem;

Meble francuskie mogą wprowadzić do naszego domu przepych i splendor francuskich salonów. Urządzając dom w tym stylu pamiętajmy jednak by umiejętnie i ze smakiem połączyć klasykę z nowoczesnością. Jeśli decydujemy się na meble francuskie w swoim domu, warto zasięgnąć rady architekta wnętrz, który zaplanuje nam wygląd obieku.

meble do hotelu

Meble angielskie a łoże

Nic nie jest ważniejsze niż zdrowy, relaksujący i przynoszący ukojenie sen. Nie ma nic przyjemniejszego niż sen w wygodnym dużym łóżku. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje dotyczące łóżek. Dla jednych liczy się nowoczesność, inni z kolei wybierają klasykę. Klasykę w najlepszym stylu. Łóżka angielskie należą właśnie do klasyki. Zapewne wiele razy spoglądaliśmy tęsknie na duże, wykonane z solidnych materiałów łózka, z mięciutkim piernatem, z bogatymi zdobieniami na zagłówkach. Duże wygodne i romantyczne. W takich łóżkach zasypiały bogate panny i kawalerowie po balach, rautach czy też innych spotkaniach towarzyskich. Spoglądając na takie łózka ma się wrażenie, że spanie w nich to czysta rozkosz. Na całe szczęście zrealizowanie marzeń o posiadaniu łóżka angielskiego nie jest bardzo trudne. Uzależnione jest jedynie od zasobów finansowych oraz od gabarytów sypialni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że łózka angielskie nie należą do małych ani do lekkich. Zazwyczaj łóżka w stylu angielskim są wysokie, wykonane z solidnego drewna dębowego lub brzozowego, czasem lakierowane, czasem z dodatkami pozłoty w elementach rzeźbionych. Cechą charakterystyczną dla tego modelu są baldachimy.

Dodatkowym atutem takich łóżek jest to, że można – w wersji dwuosobowej- podzielić na dwa osobne. Ten typ łóżek idealnie nadaje się dla osób zakochanych w klasyce i zamierzających w ten właśnie sposób umeblować swoje mieszkanie czy dom. Łózko angielskie wymaga oprawy – kap i narzut, poduszek oraz odpowiednio drapowanych zasłon- to podkreśla stylowość takiego meble. Dodatkowo całości dopełniają stoliki nocne umiejscowione z obu stron łóżka. Wszystkie meble i dodatki oczywiście powinny być w jednolitym stylu. Model angielski doskonale się sprawdza w przypadku większych przestrzeni. Mniejszą zdominuje i przytłoczy, co nie jest pożądanym efektem.