Zalety wykorzystania sklejki brzozowej
Sklejka, to sprasowane pod wysokim ciśnieniem cienkie warstwy drewna. Przy jej produkcji zwraca się uwagę na to, żeby kolejne warstwy ułożone były tak, aby włókna drewna ukierunkować na przemian. Dzięki temu zabiegowi, nie dość że sklejka nie odkształca się, to jeszcze wykazuje wielką wytrzymałość mechaniczną. Sklejkę wykonać można z wielu rodzajów drewna. Nadają się do tego zarówno drzewa iglaste, takie jak sosna czy świerk, jak i liściaste: brzoza, topola, olcha, a nawet gatunki egotyczne.
Zalety wykorzystania sklejki brzozowej
Sklejka, jako materiał drewnopochodny zbudowana jest z kilku arkuszy forniru. Ta postać zapewnia jej wielkoformatowość i zachowanie urody naturalnego drewna. To z kolei wpływa na fakt, że bardzo często wykorzystywana jest w domach, biurach i innych miejscach. Dekoracyjne zabudowy meblowe, ściany, a nawet podłogi ze sklejki, to nowy wymiar estetyczny w aranżacjach wnętrz.
Co więcej, sklejka to jeden z najmocniejszych materiałów pochodzenia drewnianego. Spośród wszystkich materiałów drewnopochodnych, takich jak płyty pilśniowe czy płyty MDF wykazuje ona najwyższą wytrzymałość mechaniczną. Z tego powodu z powodzeniem wykorzystywana jest też, jako materiał konstrukcyjny.
Na uwadze należy mieć jednak fakt, iż z racji tego, że tworzona jest z fornirów drewnianych jest też droższa, niż na przykład płyty wiórowe. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, dużą odporność na wilgoć i elastyczność – większość ludzi i tak wybiera właśnie ją.
Jakość sklejki brzozowej
Dobrze wiedzieć, że sklejka produkowana jest w kilku klasach jakości. W zależności od producenta możemy więc spotkać się ze sklejką klasy 1, klasy 2, klasy 3, klasy 4, klasy 5, a nawet klasy 6. Bez wątpienia, najlepszym jej rodzajem jest klasa 1, a więc taka, która stanowi atrakcyjną okładzinę ścian czy podłóg. Sklejka tego typu nie posiada bowiem wad.
Tego typu sklejkę, o grubości 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm lub 10 mm, zarówno w arkuszach potrzebnych do stworzenia atrakcyjnych ozdób i drewnianych gadżetów, jak o możliwościach cięcia na wymiar znaleźć można na stronie sklepu Betulla. Firma działająca na rodzimym rynku od 1999 roku, przez wiele lat konsekwentnie budowała opinię krajowego lidera tej branży. Oferta wzbogacana o nowe produkty oraz prężnie funkcjonujący sklep internetowy tylko to potwierdza.
Zastosowanie sklejki brzozowej
Dostępne w ofercie sklepu sucho trwałe sklejki idealnie nadają się do cięcia między innymi laserem. Dzięki takim właściwościom swe zastosowanie znajdują zarówno w projektach budowlanych, domowych, jak i warsztatowych. Równie dobrze wykorzystać można je jednak w wyrobie produktów reklamowych, pamiątek, zabawek, mebli, pudełek i szkatułek, tabliczek czy elementów dekoracyjnych. Wielu rękodzielnik ów systematycznie i regularnie korzysta ze sklejki, tworząc przy tym ozdoby ślubne, domowe lub okolicznościowe. Pomalowane farbami i ozdobione na różne sposoby – są dziś niezwykle modne.
Wracając jednak do wykorzystania omawianego materiału w domu – niezależnie od możliwości, jakie daje nam sklejka, należy zastanowić się nad warunkami panującymi w pomieszczeniu z jej użyciem. Jej rodzaj, a w tym wspomniana powyżej suchotrwałość ma tutaj kolosalne znaczenie. Tego typu materiałem można bowiem wykańczać sufity i ściany, czyli miejsca, które co do zasady narażone są na zalanie wodą lub podwyższoną wilgoć. Wodoodporna sklejka idealnie sprawdzi się z kolei w pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka.