Dezodoryzacja – skuteczna eliminacja nieprzyjemnych zapachów

sprzątanie

Nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Wpływają negatywnie na komfort życia, dlatego ważne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Jedną ze stosowanych często metod jest dezodoryzacja. Dowiedz się nieco więcej na jej temat oraz sprawdź, czy może sprawdzić się również w przypadku Twojego problemu.

Czym jest dezodoryzacja?

Jest to proces, który wykorzystuje kilka dostępnych technik w celu całkowitego usunięcia lub zmniejszenia intensywności nieprzyjemnych zapachów. Najczęściej jest to fetor po zmarłej osobie, zapach papierosów, zgnilizny lub wilgoci. Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje nieprzyjemny zapach jest nie tylko niekomfortowe, ale może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Najczęściej stosowane w procesie dezodoryzacji techniki to przede wszystkim:

  • ozonowanie,
  • zamgławianie ULV,
  • pochłanianie zapachów za pomocą węgla aktywnego,
  • wykorzystywanie promieniowania UV,
  • oprysk wnętrz.

Skuteczne usunięcie nieprzyjemnych zapachów jest bardzo ważne głównie ze względu na samopoczucie osób, które są na nie narażone. Mogą one powodować problemy z oddychaniem, nawracające migreny czy inne dolegliwości uprzykrzające życie.

Samodzielne usuwanie brzydkich zapachów jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Osoby prywatne nie dysponują bowiem nie tylko odpowiednim sprzętem, ale i wiedzą w tym zakresie. Odświeżacze czy pochłaniacze brzydkich zapachów są rozwiązaniem doraźnym, które na dłuższą metę się nie sprawdzi. Nie są one bowiem w stanie usunąć szkodliwych dla zdrowia substancji utrzymujących się w powietrzu.

Na czym polega dezodoryzacja?

Na samym początku procesu dezodoryzacji konieczne jest usunięcie wszystkich źródeł nieprzyjemnego zapachu. Mogą to być farby na ścianach, meble czy inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Bez tego cały proces nie ma większego sensu, gdyż nieprzyjemny zapach prędzej czy później wróci. Profesjonalne firmy przeprowadzające dezodoryzację dysponują preparatami, które są w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy jednocześnie nie niszcząc mebli czy wyposażenia. Dzięki temu można zwiększyć komfort przebywania w pomieszczeniach bez ponoszenia strat.

Dobór odpowiedniej techniki dezodoryzacji zależy głównie od intensywności nieprzyjemnego zapachu, a także oczekiwanych efektów. Jednym ze sposobów stosowanych przez profesjonalne firmy jest ozonowanie. Polega ono na użyciu specjalnego generatora ozonu. Nie tylko usuwa nieprzyjemne zapachy, ale jednocześnie także dezynfekuje pomieszczenia. Dzięki niemu stają się one świeże oraz bezpieczne. Ozonowanie usuwa groźne wirusy, bakterie oraz grzyby. Metoda ta doskonale sprawdza się np. po pożarze, gdy konieczne jest pozbycie się zapachu spalenizny.

Inną metodą jest zamgławianie ULV. W tym celu stosuje się specjalną chemiczną mgłę, która rozprzestrzenia się po pomieszczeniu usuwając nieprzyjemne zapachy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po zamgławianiu należy odczekać nawet 12 godzin, aby można było korzystać z pomieszczeń.

Jakie jeszcze metody stosuje się przy dezodoryzacji?

Inną często stosowaną metodą jest także dezodoryzacja przeprowadzana za pomocą aktywnego węgla. Nie usuwa ona jednak roztoczy czy bakterii, dlatego stosuje się ją dość rzadko. Jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybko pozbyć się z wnętrz np. zapachu papierosów. Niekiedy wspomagająco razem z ozonowaniem stosuje się promienie UV. Dzięki nim proces ten jest jeszcze dokładniejszy, a pomieszczenia czyste i świeże.

Jak wybrać firmę do przeprowadzenia dezodoryzacji?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń, w których brzydko pachnie, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się dezodoryzacją. Tacy specjaliści mają wiedzę oraz doświadczenie, a także sprzęt, który pozwala na przeprowadzenie jej w pełni skutecznie. Decydując się na skorzystanie z takich usług możesz mieć pewność, że pomieszczenia będą czyste i świeże. 

sprzątanie

Szukając firmy, z której usług chcesz skorzystać, zapoznaj się z opiniami innych użytkowników, którzy już wcześniej zdecydowali się na to rozwiązanie. Bardzo ważne jest także to, jakim sprzętem dysponuje dana firma oraz jakie metody dezodoryzacji stosuje. Będziesz mieć dzięki temu pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie oraz bezpiecznie

Dezodoryzacja to najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Zdecyduj się na nią, a Twój komfort życia z pewnością się poprawi.