Drobne czynności, dzięki którym utrzymasz dom w czystości

sprzątanie

Czysty dom zapewnia nam większy komfort i pozwala zrelaksować się po całym dniu. Większość z nas przestrzega codziennych, rutynowych czynności, jednak w wielu domach bałagan jest największym problemem.

Sprzątanie to czynność, którą wykonujemy codziennie, najczęściej we własnym domu. Każdego dnia zmywamy brudne naczynia, sprzątamy po przygotowaniach posiłków lub odkładamy rzeczy na miejsce. Czasami zaniedbujemy te czynności i musimy poświęcić więcej energii na posprzątanie całego domu. Jak sobie to ułatwić?

Systematyczne sprzątanie

Bycie systematycznym zawsze przynosi efekty, również w przypadku utrzymania porządku w domu. Niezależnie od tego ile osób z nami mieszka – warto ustalić zasady, według których każdy z domowników będzie systematycznie sprzątał. Warto więc, po użyciu naczyń od razu je umyć. W przypadku sprzątania po przyrządzaniu posiłków, zalanie garnków i patelni wodą z płynem na kilka minut pozwoli nam je dokładnie wyczyścić.

Odkładając wszystkie przedmioty na miejsce, nie tylko unikniemy bałaganu, ale również nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem ich. To samo dotyczy ścielenia łóżka od razu po przebudzeniu się, odkładaniu ubrań do szafy, zdejmowania prania z suszarki lub posprzątania od razu, gdy coś wysypiemy lub wylejemy.

Regularne, większe porządki

Codzienne sprzątanie po rutynowych czynnościach to nie wszystko. Warto również zadbać o to, by nasz dom zawsze był czysty i gotowy na wizytę gości. Utrzymanie porządku we wszystkich pomieszczeniach nie powoduje dyskomfortu podczas odwiedzin. Mniej więcej raz na miesiąc warto jest dokładnie odkurzyć wszystkie kąty, wytrzeć kurze z najwyższych półek i szafek, umyć okna i wyprać firanki. Warto również zadbać o czystość w szafkach, zwłaszcza w kuchni, gdzie trzymamy żywność i naczynia.

sprzątanie

Regularne i dokładne sprzątanie każdego pomieszczenia pozwoli nam odświeżyć dom i zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu. Nieco rzadziej, w ramach sprzątania, można zmienić układ przedmiotów w szafkach i szufladach, posegregować rzeczy nieprzydatne, do wyrzucenia, by zapewnić więcej przestrzeni na rzeczy potrzebne. Dzięki regularnemu sprzątaniu, będziemy wiedzieć dokładnie, jakie sprzęty lub przedmioty codziennego użytku należałby kupić.

Jednak dobre nawyki i systematyczność to nie wszystko. O czym jeszcze należy pamiętać?

Stosowanie odpowiednich środków chemicznych

Dokładne sprzątanie jest o wiele prostsze, jeśli wyposażymy się w wysokiej jakości środki chemiczne. Każde pomieszczenie ma swoje wymagania, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie specyfiki do kafelek, do paneli czy środki do prania dywanów i wykładzin. Osobną chemię należy kupić do armatury, powierzchni połyskujących oraz z tworzyw sztucznych. Wszelkie mleczka, płyny do mycia naczyń lub do podłóg najlepiej kupić w jednym miejscu. Trzeba pamiętać także o lustrach i oknach. Te powierzchnie wymagają użycia płynów spieniających i ściereczek, które nie pozostawiają za sobą smug czy kurzu. Wszelkie akcesoria do sprzątania należy podzielić na konkretne pomieszczenia, żeby środki czyszczące nie mieszały się ze sobą. Warto posegregować specyfiki oraz ściereczki ze względu na pomieszczenie i typ powierzchni.

Nie można jednak zapomnieć o proszkach, płynach i kapsułkach do prania odzieży czarnej, białej i kolorowej. Warto kupić również odświeżacze powietrza, zapas gąbek, ściereczek czy mydła. Sprzątanie domu da najlepsze efekty, jeśli wykorzystamy sprawdzoną chemię. Dzięki temu, dokładne czyszczenie powierzchni nie będzie trudne. Regularne porządki i dobre nawyki pozwolą nam utrzymać dom w czystości przez długi czas.