Jak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?

Usuwanie zapachu

Zapach papierosów w mieszkaniu potrafi być niezwykle trudny do usunięcia, nawet gdy całkowicie zrezygnujemy z palenia i dokładnie wysprzątamy wszystkie pomieszczenia. Dym papierosowy osiada na meblach, w firanach, dywanach, poduszkach i ubraniach, powodując że nawet po całkowitym przewietrzeniu mieszkania może być w dalszym ciągu wyczuwalny, szczególnie gdy lokatorzy palili w pomieszczeniach od wielu lat. W jaki sposób można skutecznie i trwale pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?

Pamiętaj o wietrzeniu i regularnym sprzątaniu

Jeśli nie chcesz rezygnować z palenia w mieszkaniu, ale jednocześnie nie chcesz nieprzyjemnego dymu papierosowego wyczuwalnego jako wiodący zapach Twojego domu, postaraj się by zawsze wietrzyć mieszkanie już w momencie palenia i po jego zakończeniu. Umieszczenie w pokoju wentylatora zwiększy skuteczność wietrzenia, szczególnie gdy ruch powietrza z zewnątrz powoduje cofanie się dymu do środka. Warto oczywiście pamiętać, że jeśli zrezygnujesz z palenia w mieszkaniu i przeniesiesz się na balkon (lub nawet wychylisz przez okno), trwałość zapachu dymu w pomieszczeniach będzie znacznie niższa.

Podstawą pozbywania się zapachu papierosów, poza wietrzeniem, jest oczywiście regularne sprzątanie. W mieszkaniach przechowujemy zwykle wiele naturalnych pochłaniaczy zapachu:

 • poduszki i koce na kanapie,
 • dywany,
 • firany i zasłony,
 • rolety okienne,
 • kocie legowiska,
 • meble tapicerowane,
 • ubrania w szafach

będą wchłaniały dymny zapach, powodując że ten będzie trudniejszy do usunięcia.

Bez względu na to, czy rezygnujesz z palenia czy zwyczajnie chcesz utrzymać w domu przyjemny zapach pamiętaj, by wszystkie wymienione tu pochłaniacze regularnie prać, odkurzać i odświeżać, korzystając m.in. z preparatów i sprayów zapachowych do mebli.

Świece zapachowe, kadzidełka, olejki – maskują problem, ale nie likwidują zapachu

Błędnym podejściem do problemu intensywnego zapachu papierosów w mieszkaniu jest ciągłe maskowanie go zapachowymi świecami, kadzidełkami i wszelkiego rodzaju odświeżaczami powietrza. Choć ich efekt może utrzymywać się nawet przez kilka godzin i powodować, że dym będzie mniej wyczuwalny, z perspektywy czasu rozwiązanie takie nie przynosi oczekiwanych rezultatów – odświeżacze maskują zapach, ale się go nie pozbywają. Kadzidełka są znacznie skuteczniejsze, bo wytwarzany przez nie dym łączy się z dymem papierosowym i poprawia jego zapach. Jeśli jednocześnie zadbasz o prawidłową wilgotność powietrza, dym powinien być znacznie mniej wyczuwalny.

Skutecznym sposobem walki z dymem papierosowym będą oczyszczacze powietrza – urządzenia, które filtrują powietrze w pomieszczeniu i dbają o usuwanie z niego szkodliwych cząsteczek dymu czy pyłów. Jako naturalny pochłaniacz zapachu tytoniowego można umieścić w mieszkaniu małe woreczki ze zmieloną kawą, która poza pochłanianiem zapachu zadba o przyjemny aromat w pomieszczeniach.

Wszystkie powyższe sposoby są jednak najczęściej tymczasowym rozwiązaniem, szczególnie w starszych mieszkaniach narażonych na zadymienie papierosowe przez wiele lat. W ich przypadku jedyną skuteczną metodą może okazać się profesjonalne ozonowanie.

Ozonowanie pomieszczeń sposobem na zapach papierosów w mieszkaniu

Najtrudniejszym elementem walki z zapachem papierosów w mieszkaniu jest zlikwidowanie jego źródła – jeśli nie palisz, a odświeżasz mieszkanie po palaczach, najlepszym sposobem na usuwanie zapachu będzie zlecenie profesjonalnego ozonowania mieszkania wyspecjalizowanej firmie sprzątającej. Pozostawiając wszystkie sprzęty i wyposażenie w mieszkaniu podczas ozonowania możliwe będzie zneutralizowanie cząsteczek dymu, które przez lata przenikały do mebli, wyposażenia, osiadły na ścianach, w podłogach i wentylacji.

Usuwanie zapachu

Ozonowanie korzysta z bezpiecznej dla człowieka metody rozbijania cząsteczek zapachowych łączących się z ozonem, dzięki czemu nie jest konieczne korzystanie z intensywnych środków chemicznych. Po przeprowadzeniu procedury ozonowania mieszkanie jest wietrzone do czasu obniżenia się stężenia ozonu do bezpiecznego dla człowieka poziomu, a następnie sprawdzane pod kątem skuteczności przeprowadzonych działań. Ozonowanie radzi sobie z usuwaniem zapachów po:

 • dymie papierosowym,
 • pożarach,
 • pleśni i zawilgoceniu mieszkań,
 • remontach i pozostałym zapachu farby, nowych mebli czy tynku.

Ozonowanie gwarantuje jednocześnie skuteczną dezynfekcję całego pomieszczenia, co z perspektywy higieny i zdrowia jest zawsze dodatkowym atutem.