Kuchnia

Idealna kuchnia

Aranżując wystrój kuchni należy uwzględnić to aby odpowiadała zwyczajom osób korzystających z niej najczęściej. Poniżej znajdują się krótkie zapytania na które należałoby sobie odpowiedzieć już przed rozpoczęciem prac aby projektowanie kuchni przebiegło sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

1360973_pizza_making_1

Najważniejszą kwestią jest fakt, by kuchnia była funkcjonalna!

1) Kuchnia zamknięta (za drzwiami w oddzielnym pomieszczeniu) czy kuchnia otwarta (połączona z salonem)?

2) Jakie rozmieszczenie wyposażenia byłby najużyteczniejsze? – wyposażenie powinno się rozmieścić tak, aby osobom było najdogodniej. Może to być rozmieszczenie w układzie litery L (wzdłuż prostopadłych ścian) gdzie wzdłuż pierwszej z nich umieszczony będzie zlewozmywak i lodówka a wzdłuż drugiej kuchenka. Inną możliwością jest układ w układzie litery U (trzy ściany sąsiadujące ze sobą) gdzie zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka znajdą się wzdłuż różnych ścian.

3) Jaki blat, szafki i oświetlenie wybrać? – styl uzależniony jest wyłącznie od gustu, może być zarówno nowoczesny jak i produkcyjny. Szafki należy tak dobrać aby pomieściły niektóre sprzęty m.in. garnki, szybkowary, zastawę itp.

4) Jaką wybrać kolorystykę mebli? – rekomenduje się meble w odcieniach białego, lekkiego beżu i écru, nadające jej lekkości i czystości.

5) Jakie będzie odpowiednie miejsce na lodówkę/szafkę do przechowywania żywności? – poleca się umieszczać te sprzętu niedaleko wejścia do kuchni. Dodatkowo tuż obok któregoś z tych elementów musi zostać wygospodarowane odpowiednie miejsce do rozpakowywania zakupów aby wygodniej było je do nich wkładać.

6) Jakie będzie odpowiednie miejsce na zlewozmywak?– poleca się ustawić go niedaleko lodówki i miejsca do wypakowywania żywności. Ponad to pod zlewozmywakiem musi znaleźć się miejsce na kosz na śmieci.

7) Jakie miejsce będzie odpowiednie na blat roboczy? – najlepiej po drugiej stronie niż lodówka i zlewozmywak. Zalecana jego długość wynosi 80 cm i więcej, tak aby można było umieścić na nim sprzęty AGD m.in. czajniki, mikrofale itp.

8) Jakie miejsce będzie odpowiednie na kuchenkę/piecyk? – najlepiej zostawić ją już na samym końcu oraz umieścić w pobliżu blatu roboczego. Trzeba pamiętać aby nad kuchenką i piecykiem umieścić okap kuchenny, który będzie absorbował dobywające się podczas gotowania aromaty.