Odmień wygląd swojej łazienki dzięki szklanym panelom

łazienka

Szklane panele stały się w ostatnim czasie bardzo pożądanym elementem wystroju. Wiele ludzi ma je w swoich kuchniach przy blatach, ale są one także bardzo dobrym rozwiązaniem w łazienkach. Ta opcja nie jest już tak często praktykowana, a można nią naprawdę dobrze odmienić wygląd swojej łazienki i ułatwić sprzątanie. Zobaczmy w jaki sposób.

Czym są szklane panele?

Na początku warto zaznaczyć, że szklane panele to innowacyjne płyty, które już od kilku dobrych lat zastępują zwykłe kafelki czy płytki. Są one wykonane z bardzo solidnego hartowanego szkła. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, a na dodatek w wielu przypadkach również personalizowaną grafikę ozdobną. Stały się one tak popularne ze względu na szereg ciekawych właściwości.

Jakie są zalety paneli szklanych?

Przede wszystkim można je określić jako odporne na wszystko. Szkło hartowane nie jest podatne na temperatury, zadrapania, zabrudzenia i drobne uszkodzenia. Wiadomo, że należy się z nim obchodzić delikatnie w granicach normy, aczkolwiek nieraz jest bardziej odporny niż zwykłe kafelki. 

Ponadto każda grafika wygląda na nim bardzo realistycznie dzięki temu, że panele są najczęściej przezroczyste, kremowe lub lekko zielonkawe co pozwala uwydatnić każdy kolor nadruku. 

Jedną z kluczowych zalet paneli, zwłaszcza z perspektywy umieszczania ich w łazienkach jest ich łatwość w czyszczeniu. Każdy brud praktycznie z nich spływa, a jeśli już zostanie na nich jakieś zabrudzenie, to jego usunięcie jest niezwykle proste, o czym więcej powiemy poniżej. 

Jak wkomponować panele w łazienkę? 

O ile na panelach w kuchni zazwyczaj widnieją kwieciste bądź kuchenne motywy, o tyle nieco ciężej jest wybrać grafikę do łazienki, by pasowała ona do reszty wnętrza. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak można sądzić, gdyż w panelach do łazienki liczy się przede wszystkim ich łatwe czyszczenie, a wygląd schodzi na dalszy plan. 

Warto też dodać, że panele są droższe od zwykłych kafelek, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich umieszczenie w całej łazience. Najczęściej montuje się je przy umywalkach lub w kabinach prysznicowych, gdzie czasem ciężko domyć z kafelek osad z wody. Na panelach nie ma takiego problemu. 

łazienka

Przykładowe aranżacje

Biorąc zaś pod uwagę ich wygląd, to najczęstszymi motywami wykorzystywanymi w aranżacji paneli szklanych w Krakowie są:

  • Imitacje kafelek – często staramy się, by ściany były jednolite lub ewentualnie w innym odcieniu, dlatego wśród najczęstszych grafik pojawiają się te najbardziej zbliżone do reszty ścian. 
  • Zdjęcia natury – dla przełamania monotonnych barw wykorzystuje się również kolory z pięknych cudów natury. Najczęściej mają one postać wodospadów, rzek, plaż lub lasów i drzew. Widać więc, że aby odpowiednio wyróżnić daną część ściany, wykorzystuje się błękit i zieleń, a także brąz i beż, które najczęściej wpasowują się w kolor mebli. 
  • Imitacje naturalnych materiałów – oznacza to, że w łazienkach króluje marmur i drewno w postaci szklanych paneli. Jest to najbardziej popularne ostatnio połączenie, ale jak wiadomo w łazience niezbyt praktyczne, dlatego imituje się je dzięki nadrukom na szkle. 

Inspiracji może być oczywiście dużo więcej. Czasem wszystko zależy od tego, jakie panele wpadną nam w oko, i to do nich aranżujemy resztę przestrzeni, a nie odwrotnie. 

Jak czyścić szklane panele?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca, bowiem wystarczy jedynie szmatka nasączona płynem do mycia szyb lub myjka do okien. Nic więcej nie potrzeba, gdyż brud nie przylega zbyt mocno do szyb i czasem w jego usunięciu wystarczy nawet woda, zwłaszcza jeśli panele mamy umieszczone w kabinie. 

Niektórzy mają wątpliwości czy dane specyfiki nie zniszczą powierzchni bądź nadruku, ale jeśli nie używa się naprawdę żrących produktów, to nie ma takiej możliwości, gdyż większość paneli jest obłożona specjalną folią zabezpieczającą nadruk. Pod żadnym pozorem nie można jej więc odrywać, ale za to myć można ją większością podstawowych specyfików. 

Podsumowanie

Jak więc widać szklane panele w łazience mogą się sprawdzić nawet lepiej niż w kuchniach. Mogą one naprawdę ożywić wnętrze swoimi ciekawymi motywami, sprawić, że będzie ono naprawdę modne, a przy tym znacznie ułatwią one codzienne czynności przez łatwe czyszczenie.