W jakich sytuacjach należy wykonać renowację kanałów metodą rękawa?

Kanalizacja to z pewnością jedna z najważniejszych instalacja w całej strukturze miejskiej. Z tego względu tak ważne jest, aby była ona w pełni sprawna. Aby to osiągnąć, niezbędne jest odpowiednie dbanie o instalację i naprawianie wszelkich usterek jak najwcześniej, aby nie rozwinęły się one w poważniejsze problemy, które mogą być bardzo kosztowne i trudne do naprawy.

Kanały można poddawać renowacji na bardzo wiele różnych sposoby. Niestety zazwyczaj są one zakopane głęboko pod ziemią, co sprawia, że dostęp do nich jest ograniczony, przez co wszelkie naprawy mogą być dość skomplikowane i trudne. Na szczęście istnieją tzw. bezwykopowe metody renowacji kanałów, do których należy metoda rękawa. Czym jest ta metoda, na czym polega, jakie są jej zalety i kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega renowacja kanałów metodą rękawa?

Bezwykopowe metody renowacji kanałów zyskują obecnie na popularności, ponieważ są bardzo proste w stosowaniu, mało kosztowne i nie sprawiają takich problemów, jak dokopywanie się do uszkodzonych kanałów. Metoda rękawa to właśnie jedna z tego typu technik bezwykopowej renowacji kanałów. Stosuje się ją w przypadku renowacji zniszczonych lub nieprawidłowo działających instalacji kanalizacyjnych.

Metoda ta polega na tym, że do poddawanego renowacji kanału wprowadzany jest specjalny rękaw, nasączony żywicą termo lub chemoutwardzalną. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do działania niezbędne jest dokładne oczyszczenie kanału, po to, aby rękaw mógł jak najdokładniej przylec do ścian kanału, tym samym spełniając swoje zadanie. Rękaw ten wprowadzany jest do kanału techniką inwersji, a następnie wypełniany wodą, parą lub powietrzem pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Dzięki temu rękaw się rozszerza, dokładnie przylegając do wszystkich wewnętrznych ścian kanału. W efekcie uzyskujemy dodatkowe wzmocnienie i uszczelnienie kanału. Rękawy termoutwardzalne sztywnieją w kontakcie ze wtłoczoną do ich wnętrza wodą lub parną, natomiast rękawy chemoutwardzalne utwardzają się w kontakcie z powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Po tych czynnościach rękaw jest stopniowo chłodzony w celu zmniejszenia naprężeń wewnętrznych wywołanych rozciąganiem i utwardzaniem. Dzięki temu redukujemy ryzyko powstania pęknięć na jego powierzchni. Ostatnim etapem jest otwarcie końców rękawa i wycięcie otworów, czym zajmuje się zazwyczaj specjalistyczny robot frezujący.

Jakie zalety ma renowacja kanałów metodą rękawa?

Kanalizacja to bardzo ważna instalacja, która zazwyczaj projektowana jest w sposób przemyślany. Jednak mimo tego, zdarza się, że instalacje te ulegają awariom, czy to z powodu uszkodzeń mechanicznych, starości czy innych czynników i sytuacji. W takich przypadkach niezbędna jest ich naprawa i wtedy takie techniki jak metoda rękawa są najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu, że jest to bezwykopowa metoda renowacji kanałów, oznacza to, że nie wymaga ona dokopywania się do uszkodzonych kanałów. Jedynym wymogiem jest dostęp do otworów kanału, po to, aby móc wprowadzić do niego rękaw. Jest to największa zaleta tej metody, ponieważ pozwala to uniknąć różnego rodzaju problemów i komplikacji związanych z wykopami. Metoda to jest szczególnie przydatna w miastach i innych mocno zurbanizowanych terenach, gdzie często nie ma możliwości dokopywania się do kanałów, ponieważ oznaczałoby to konieczność zniszczenia ważnej infrastruktury, czy też utrudnienia w ruchu drogowym.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na renowację kanałów metodą rękawa?

Renowacja kanałów metodą rękawa to technika renowacji kanałów, którą można stosować w wielu różnych przypadkach. Za każdym razem, gdy kanał kanalizacyjny ulegnie uszkodzeniu lub nie działa on, tak jak powinien, metoda ta pozwala pozbyć się problemów i naprawić instalację w dość tani, szybki i prosty sposób, a co ważniejsze bez konieczności realizacji wykopów. Z tego względu metoda ta bardzo często stosowana jest w miastach, gdzie nie zawsze można sobie pozwolić na dokopywanie się do uszkodzonych kanałów, które biegną głęboko pod ziemią, ze względu na gęstą zabudowę i spory ruch drogowy. Szczególnie w takich sytuacjach metoda rękawa będzie najlepszym rozwiązaniem.