Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – o czym pamiętać?

drzwi

W ostatnim czasie bardzo wiele par i rodzin decyduje się na zakup lub wynajem mieszkania. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które nie są zdecydowane na dom, lub które wolą mniejszy metraż. W przypadku mieszkania pojawia się jednak taki problem, że najczęściej ktoś już w nim wcześniej mieszkał, co pozostawia ślady i nie do końca pozwala czuć się jak w domu. Dlatego też bardzo popularne stały się mieszkania, które otrzymuje się w stanie deweloperskim. Zanim jednak zdecydujemy się na taki wybór, warto dowiedzieć się o nim kilku ciekawych rzeczy.

Czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

Nie da się ukryć, że na rynku mieszkalnym pojawia się coraz więcej osiedli mieszkaniowych tworzonych przez deweloperów. Są one tworzone masowo i specjalnie dla osób chcących urządzić swój własny kąt w zupełnie nowym miejscu. Wynajmując lub kupując mieszkanie od dewelopera, dostaje się je w stanie zupełnie surowym, by nowy właściciel mógł w 100% urządzić je samemu.

Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada wygładzone i gotowe do pomalowania ściany, wyrównaną podłogę bez paneli czy kafelek, wstawione okna i drzwi wejściowe oraz ewentualnie podział na pokoje. Jest więc ono gotowe do wykończenia, zakupienia mebli, podłóg, i ogólnej aranżacji.

Dla niektórych ta opcja jest naprawdę bardzo komfortowa, ponieważ mogą stworzyć idealne dla siebie miejsce w każdym aspekcie, jednak dla niektórych tak surowy stan mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

O co musi zadbać nowy właściciel?

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest dostosowane do wprowadzenia jakichkolwiek zmian, dlatego też bardzo często trzeba na własną rękę dostosować cały system kanalizacyjny i elektryczny, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ponadto dużo tego typu mieszkań ma wydzieloną jedynie łazienkę. Jeśli zaś chodzi o pozostały układ pokoi, to już właściciel musi z pomocą firmy remontowej postawić w odpowiednim miejscu ścianki działowe i podzielić pomieszczenia samodzielnie.

Jakich elementów brakuje w takim mieszkaniu?

Jak można zauważyć, właściciel musi zorganizować naprawdę sporo rzeczy. W tym do kosztów remontu dochodzi również zakup całkowitego wyposażenia wszystkich pomieszczeń, ponieważ w mieszkaniu deweloperskim nie ma nawet drzwi wewnętrznych.

O ile meble, wyposażenie kuchni i łazienki oraz lampy i wszystkie inne dodatki można zamówić online i dopracować z projektantem wnętrz, o tyle kwestia drzwi może być naprawdę problematyczna.

Drzwi do mieszkania w stanie deweloperskim

Tworząc mieszkanie od zera, chcemy, by każdy element był jak najbardziej dopracowany i adekwatny z naszym zamysłem, a na drzwi idealnie dobrane do wnętrza trzeba czekać nieraz kilka tygodni. Dlatego też rozpoczynając prace w mieszkaniu, warto zacząć od drzwi i dopiero później zająć się resztą wykańczania.

Warto też dodać, że choć mieszkanie w stanie deweloperskim powinno być w 100% przygotowane pod wykończenie, to czasem wymiary ram drzwiowych mogą się nieco różnić od tych podanych w dokumentach dewelopera. Jest to bardzo powszechny problem, dlatego dużo osób podczas zamawiania drzwi decyduje się na skorzystanie z usług montażowych danego producenta. Dzięki temu specjaliści przed produkcją drzwi przyjdą dokładnie wymierzyć parametry ram i w oparciu o nie stworzyć dla nas idealne drzwi wewnętrzne.

drzwi

Jak przyspieszyć remont?

Wiele deweloperów jeszcze przed przygotowaniem mieszkania do oddania posiada już cały jego plan, który może zostać udostępniony przyszłemu właścicielowi. Warto ubiegać się o taką opcję, jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, ponieważ wówczas jeszcze przed oddaniem kluczy jesteśmy w stanie zatrudnić odpowiednich specjalistów lub samodzielnie stworzyć projekt wszystkich wnętrz i to jak finalnie będą one wyglądać.

Dzięki temu możemy wcześniej zbierać potrzebne materiały, w tym właśnie drzwi i po podpisaniu dokumentów z deweloperem od razu wkroczyć z firmą remontową i potrzebnymi do wykończenia elementami.

Podsumowanie

Jak można zauważyć praca nad mieszkaniem w stanie deweloperskim jest dużo bardziej wymagająca niż zakup zamieszkałego już wcześniej mieszkania. Ma to swoje plusy i minusy, jednak pamiętając o powyżej opisanych przeciwnościach i ich rozwiązaniach w postaci np. zakupu drzwi z montażem we Wrocławiu jesteśmy w stanie stworzyć dla siebie idealne miejsce do życia od początku do końca według własnego zamysłu.